20th Century Fox Film

Matej Mensatoris / / Film
Niektoré kultové filmy sa nestali slávnymi iba vďaka skvelému scenáru, výborným hercom, či zaujímavej myšlienke. Niektorým dopomohli aj obyčajné improvizácie hercov.

Dnes nie je nič neobvyklé, keď na scenári filmov pracujú desiatky ľudí a každá scéna je podrobne pripravená a naplánovaná. O to väčšie kúzlo majú potom improvizované scény, ktoré do filmov začlenia samotní herci pri natáčaní a režisérovi sa to tak páčia, že je ochotný túto zmenu začleniť do samotnej finálnej verzie filmu. A práve aj vďaka takýmto scénam sme si viaceré svetoznáme filmy zapamätali a vryli sa nám do pamäte. Tu je prehľad tých najzaujímavejších improvizácii v známych filmoch.

Pravdivé lži

20th Century Fox Film

Počas sexi scény, kedy Jamie Lee Curtis tancuje pre Arnolda Schwarzeneggera, herečka nečakane stratila rovnováhu a spadla. V pozadí môžete vidieť, ako Schwarzenegger už vstáva a chce Jamie pomôcť no ona rýchlo vstane a pokračuje ďalej. James Cameron túto scénu miloval a povedal, že táto scéna filmu pomohla, aby sa stal uveriteľnejší a bližší k bežným ľuďom.

Titanic

20th Century Fox Film

V jednej z najlepších scén filmu, kedy sa Kate Winslet vyzlečie a chce aby ju Leonardo DiCaprio namaľoval, tak Leonarda scéna tak rozrušila, že namiesto toho aby povedal, aby si ľahla na gauč, tak povedal, aby si ľahla na posteľ, a následne sa opraví a povie, aby si ľahla na gauč. Jamesovi Cameronovi sa páčili Leonardove rozpaky, červenanie a nervozita zo scény, a tak túto „chybu“ vo filme ponechal.

Titanic

20th Century Fox Film

A opäť ešte jedna improvizácia z tohto nezapomenuteľného filmu. Scéna „kráľ sveta“, sa stala kultovou, a je to opäť len Leonardovou improvizáciou, ktorú si v tom momente vymyslel.

Annie Hall

Rollins-Joffe Productions

Woody Allen sa vo filme rozhodne vyskúšať kokaín. Keď však otvorí škatuľku s drogou, začne kýchať a vznikne tak biely mrak. Ostatní herci sa na tom samozrejme začnú dobre zabávať. No Woodymu Allenovi sa táto jeho chyba tak páčila, že sa rozhodol, že ju nechá vo finálnej podobe filmu.

Pán prsteňov: Dve veže

New Line Cinema

Spomínate si na scénu, keď Viggo Mortensen kopne do helmy a bolestivo zakričí a padá v plači na kolená? V skutočnosti si herec pri kopnutí do helmy zlomil dva prsty na nohe, čo mu samozrejme spôsobilo obrovskú bolesť a jeho výkrik tak bol viac ako reálny.

Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa

New Line Cinema

Počas natáčania prvej časti slávnej trilógie sa udiala pomerne nebezpečná udalosť. Keď náčelník Orkov hádže nôž smerom na Vigga Mortensena, kvôli maske ho hodil až príliš presne. Na to Viggo pohotovo zareagoval a nôž odrazil. Nechýbalo teda veľa a mohlo dôjsť k škaredému zraneniu. Bola by škoda takúto scénu vystrihnúť, a tak bola zaradená do filmu.

Podozriví

Bad Hat Harry Productions

V jednej z prvých scén filmu, kedy sú hrdinovia filmu nastúpení pri výsluchu a čítajú vetu:  „Hand me the keys you cocksucker“ sa herci začali smiať a robiť si z toho žarty. V skutočnosti to nebolo súčasťou scenára, ale vo filme bola táto improvizácia ponechaná.

Pretty Woman

Touchstone Pictures

Jedna z najslávnejších scén v tomto filme je opäť improvizáciou. Keď Richard Gere dáva Julii Roberts drahý náhrdelník, tak ten rýchlo púzdro so šperkom zaklapne, čo herečku vystraší. Nič také však nebolo v scenári, no Julia Roberts sa na tejto scéne dobre bavila, a tak ju režisér vo filme nechal. A urobil dobre.

Strážcovia galaxie

Marvel Enterprises

Charizmatický a zábavný Chris Pratt improvizuje rád a často. Jednou takou scénou je aj neobratné vyšmyknutie nebezpečného artefaktu, ktorý rýchlo zachytí tesne nad zemou. Scéna zdôraznila výstrednosť Prattovej postavy a zostala tak v konečnej verzii filmu.

Osvietenie

Warner Bros Pictures

Z hororu Stanleyho Kubricka urobila improvizovaná scéna kultovú záležistosť. Keď Jack Nicholson rozbije sekerou dvere a strčí do otvoru hlavu, povie: „Tu je Johnny“. Toto ale nebolo v scenári a Jack si túto vetu zobral zo šou Johnnyho Carsona. Aj vďaka tejto vete sa film stal kultovým.

Temný rytier

DC Comics

Scéna, keď Heath Ledger začne tlieskať rukami, bez toho, aby zmenil svoj strašidelný výraz tváre, takisto nebola v scenári. Aj napriek tomu, je to jednou z najzapamätateľnejších scén filmu.

Star Wars: Epizóda V – Impérium vracia úder

Lucasfilm Ltd.

Pri natáčaní scény, kedy mal Han Solo byť zmrazený do karbonitu mal odpovedať Leii, že ju tiež miluje, avšak on jej improvizovane povedal, že o tom vie. Pôvodne mal odpovedať, aby si to pamätala, lebo on sa vráti.

Mlčanie jahniat

Orion Pictures Corporation

Jednou z desivých scén filmu je tiež rozhovor medzi Clarissou Starlingovou a Hannibalom Lecterom. Herečku Jodie Foster veľmi vydesil špecifický zvuk, ktorý Anthony Hopkins dodal do svojho prejavu. Herečka sa dokonca priznala, že kvôli tomu sa s Hopkinsom bála rozprávať cez prestávky.

Dobrý Will Hunting

Miramax Films

Scéna, v ktorej Sean rozprával Willovi o svojej žene a o tom ako „prdí“ musela byť nadabovaná znova, lebo Matt Damon sa smial až príliš nahlas. Ak sa budete pozerať pozorne, tak aj kamera sa trasie. Pravdepodobný dôvod toho je, že aj samotný kameraman sa smial.

Pozri aj: Takto vyzerajú v skutočnosti herci, ktorí hrali tie najdesivejšie horové postavy

interez.sk (mmm), brightside.me
0
Komentovať (0)