Určite poznáte niekoľko miest, pri ktorých sa neviete rozhodnúť, či ste nimi skôr fascinovaní, alebo naopak, vzbudzujú vo vás strach.

Predtým to mohli byť miesta plné života, ktoré vymizli a zostali opustené po prírodných katastrofách, vojnových konfliktoch, … „Mestá duchov“ by sa určite dali nájsť kdekoľvek vo svete. Možno sa niečo také nachádza aj vo vašom blízkom okolí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najznámejšie mestá duchov

1. Kolmanskuppe, Namíbia

10 miest namibia

10 miest namibia 2
Kolmaskop je mesto duchov v púšti v Severnej Namíbii. Názov „Mesto duchov“ si vyslúžila po ničivej púštnej búrke, po ktorej ostalo mesto úplne opustené. Napriek všetkému je to ale celkom častá zastávka zvedavých cestovateľov, turistov.

2. Pegrema, Karelská republika, Rusko

10 miest russia 1

10 miest russia 2
Pegrema je osamotená dedinka, ktorú by ste našli v ruskej Karelskej republike pri brehu rieky Onega. Dedinka bola známa pre čarovnú drevenú architektúru, v súčasnosti ale zíva prázdnotou.

3. Dallol, Etiópia

10 miest ethiopia 1

10 miest ethiopia 2
Dallol bola osada v severnej Etiópii, v ktorej by ste dnes našli už len takéto trosky. Takisto si vyslúžila titul mesta duchov. Dlhú dobu držala táto osada teplotné rekordy a bola považovaná za jedno z najhorúcejších miest Zeme. Ťažil sa tu uhličitan draselný (potaš), no kvôli vulkanickej erupcii bola v roku 1960 osada opustená.

4. Kilamba, Angola

10 miest angola 1

10 miest angola 2
Angolské mesto duchov je skutočne rozsiahle. Mesto bolo navrhnuté čínskou spoločnosťou a malo pomôcť nadmernej populácii. Napočítali by ste tu 750 8-poschodových budov. V júli 2012 boli stavby dokončené, stále sú ale neobývané. Nachádzajú sa tu desiatky škôl, z ktorých sa používa jedna jediná, do ktorej prichádzajú deti zo vzdialenejšieho okolia, keďže tu nebýva žiadna živá duša.

5. Pyramiden, Svalbard, Nórsko

10 miest norway 1

10 miest norway 2
Toto podivné miesto bolo kedysi predané Rusku a je nazývané „Pyramídy“ kvôli okolitým horám pripomínajúcim pyramídy. Kvôli ťažbe uhlia mestečko postupne opustilo všetkých približne 1000 obyvateľov.

6. Oradour-sur-Glane, Francúzsko

10 miest france 1

10 miest france 2
Francúzsku dedinku Oradour-sur-Glane takisto nepostretol najpriaznivejší osud, bola zmasakrovaná a okupovaná nemeckými nacistami v roku 1944. Nová „náhradná“ sa po vojne začala stavať opodiaľ, no vtedajší prezident nariadil, aby sa tu zriadilo pamätné múzeum a nerekonštruovalo sa.

7. Chaitén, Čile

10 miest chile 1

10 miest chile 2
Mesto Chaitén sa nachádza v Los Lagos Region blízko rieky Yelcho. Mesto zmietané prírodnými katastrofami, z ktorých za najtragickejšie sa považujú zemetrasenie spojené so sopečnou erupciou a zničujúca povodeň z roku 2008.

8. Residential Development in El Quinon, Španielsko

10 miest spain 1

10 miest spain 2
Obchody, supermarkety, bazény.. Celý komplex, s ktorého myšlienkou prišiel realitný magnát Francisco Hernardo v septembri 2007, je dnes úplne opustený a hlavne nedostavaný. Keď dojdú peniaze, čo sa dá robiť.. Aj zdanlivo „skvelý“ nápad môže dopadnúť takto.

9. Azerbaijan, Agdam

10 miest agdam 1
Kedysi mesto so 150 tisíc obyvateľmi, dnes pusté miesto bez života spôsobené vojnovým konfliktom.

10. Kowloon Walled City, Čína

10 miest china 1
Mesto nachádzajúce sa neďaleko Hong Kongu postavené počas britskej nadvlády. Populácia tohto miestečka vo svojom čase drasticky stúpala, ktorá spôsobila, že kriminalita, drogy a prostitúcia tu boli na dennom poriadku. Zaniklo v roku 1978, kedy tamojšia vláda oznámila jeho demoláciu. Dnes je to turistickou atrakciou.