Foto: Unsplash (Andrew Herashchenko)

Prechod na ekologickejšiu alternatívu slamiek spôsobil u známeho reťazca problémy s recykláciou.

Do boja proti jednorazovému plastovému odpadu sa zapájajú aj veľké stravovacie zariadenia, akým je aj McDonald’s. Ten vo Veľkej Británii používa už nejaký čas namiesto plastových slamiek ich papierovú alternatívu. No s ňou prišli aj neočakávané problémy, ako informuje The Telegraph

McDonald’s v internom dokumente uvádza, že má s papierovými slamkami problém a nevie ich recyklovať. Musí ich tak vyhadzovať do zmiešaného odpadu.

Ako píše portál idnes.cz, fast-foodový reťazec tvrdí, že dôvodom je hrúbka slamky, ktorá sa od pôvodného zavedenia papierových alternatív zmenila. Zákazníci sa totiž sťažovali na to, že slamky sa príliš rýchlo rozpúšťajú a nejde nimi piť mliečne koktejly.

Foto: Kim Holger Kelting [CC BY 4.0], via Wikimedia Commons
McDonald’s preto reagoval tak, že papierové slamky spevnil. Aj keď samotný materiál, z ktorého sú slamky vyrobené, je recyklovateľný, spracovateľská firma odpadu, ktorá spolupracuje s McDonald’s, má s nimi kvôli väčšej hrúbke problém, uviedol hovorca McDonald’s pre BBC.

Reťazec s rýchlym občerstvením ďalej uvádza, že odpad neputuje na skládku, ale do spaľovní, kde sa z neho vyrába energia. Iba vo Veľkej Británii použije denne McDonald’s až 1,8 milióna kusov slamiek. Spoločnosť chce postupne využívať stále viac obalov, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu.

Foto: Pixabay

Situácia s problémom recyklácie nových slamiek je dočasná a v najbližšom čase by sa mala vyriešiť. Zaujímavé tiež je, že s recykláciou pôvodných plastových slamiek McDonald’s nemal žiadne problémy.

Najlepšou alternatívou ako bojovať proti znečisťovaniu prostredia slamkami, je vôbec ich nepoužívať, keďže ide iba o zbytočný rozmar. Preto ak chcete byť ekologickí, tak si vždy pýtajte nápoj bez slamky, či navštevujte podniky alebo prevádzky, kde používajú kovové slamky, ktoré sa dajú používať neustále a neprodukuje sa nimi odpad.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )