Foto: instagram.com (uitdragerij)

Včiel v mestách ubúda.

Dôvodom je všadeprítomný asfalt a betón s minimom zelených plôch. Tým ale v mestách klesá počet užitočného hmyzu, najmä včiel. Proti takémuto trendu sa rozhodlo bojovať holandské mesto Utrecht. To dalo vybudovať na vyše tristo autobusových zastávkach zelené plochy na strechách, ktoré poskytujú domov pre hmyz. 

Ako uvádza portál Independent, celkovo je takýchto zastávok presne 316. Výhod ale majú viacero. Okrem toho, že poskytujú potravu, ale aj domov včelám, tak zadržujú vlahu, čím mesto ochladzujú a zmierňujú prašnosť. Navyše by mohli aj ochladzovať priestor pod zastávkou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Eva (@evagladness),

Okrem toho aj samotné zastávky sú „eko“. V noci svietia energeticky úspornými LED svetlami a čakajúci na autobus môžu sedieť na lavičkách z bambusu. O „záhradku“ na streche sa starajú pracovníci jazdiaci na elektrických autách.


Zastávky sú jedným z viacerých opatrení, ktorými chce Utrecht zlepšiť kvalitu ovzdušia v meste. Cieľom je do roku 2028 mať úplne čistú verejnú dopravu. Tento rok chce mesto navyše dať do prevádzky 55 elektrických autobusov. Obyvatelia tiež môžu požiadať o finančnú podporu, ak by sa rozhodli vybudovať si na svojom dome „zelenú“ strechu, podobnú ako na autobusových zastávkach.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hans Dinkelberg (@uitdragerij),

Niektorým ľuďom ale môže byť prítomnosť včiel nad ich hlavami nepríjemná a boja sa uštipnutia. Avšak je potrebné si uvedomiť, že včely medonosné nie sú agresívne a láka ich práve zeleň a nie ľudia pod ňou. Ak by sa o nich včela aj začala zaujímať, netreba prepadnúť panike a neoháňať sa. Včela po chvíli odletí sama.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )