Foto: facebook.com (GWS Living Art)

Ako sa cítite v horúcich autobusoch počas leta?

Ak náhodou máte šťastie, možno narazíte na taký, ktorý je vybavený klimatizáciou a cesta je ako-tak znesiteľná. No aj samotná klimatizácia z ekologického pohľadu nie je najvhodnejšia, keďže autobus na jej fungovanie musí spotrebúvať palivo navyše, a tak zvyšuje svoje emisie. Singapurská spoločnosť sa preto rozhodla, že vyskúša zaujímavý projekt, ako informuje CNN.

Na strechu 10 autobusov umiestnila trávniky. Cieľom projektu je overiť, či môže zeleň na streche efektívne znižovať teplotu vo vnútri autobusu. Zároveň tak môže ušetriť palivo na pohon klimatizácie.

Projekt bude trvať tri mesiace a následne sa budú jeho výsledky analyzovať. Ak sa potvrdí domnienka spoločnosti GWS Living Art, ktorá trávniky na strechy inštalovala, takéto autobusy sa môžu potom podieľať na zlepšení kvality vzduchu a znižovaní emisií.

Obdobný projekt v Kuala Lumpure

Táto spoločnosť má so zastrešovaním priestorov spojených s verejnou dopravou už skúsenosť. V hlavnom meste Malajzie položila trávniky na strechy autobusových zastávok. Cieľ bol rovnaký ako v prípade autobusov a to znížiť teplotu vo vnútri. Navyše tým spoločnosť chcela takto bojovať proti znižovaniu počtu užitočného hmyzu v meste a dúfa, že aj vďaka zeleným zastávkam sa tam zvýši populácia včiel, motýľov či vtákov.

O podobnom koncepte ekologickej autobusovej zastávky ste už mohli čítať na našej stránke. Francúzske architektonické a dizajnérske štúdio NAB sa inšpirovalo konceptom hmyzieho hotelu, ktoré pretavilo do Hotelovej autobusovej zastávky, aby ubytovala hmyz. Hlavným cieľom tohto projektu je prinavrátenie života hmyzu, vtákov a rastlín do mesta.

Hotelová autobusová zastávka , foto: studionab.fr

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )