Hotelová autobusová zastávka , foto: studionab.fr

Zatiaľ čo vy čakáte na autobus, Hotelová autobusová zastávka má nového hosťa.

Čo ak by sa nedočkavé prešľapávanie z nohy na nohu na autobusovej zastávke zmenilo na zmysluplne strávený čas? Napríklad na ekologickú vzdelávaciu skúsenosť. A čo ak by sa betónové autobusové zastávky zmenili na zelený hotel pre najmenších obyvateľov mesta? Mestá neponúkajú veľa možností na ubytovanie našim opeľovačom a toto je skvelá príležitosť, ako týmto vzácnym a potrebným druhom poskytnúť domov. Ak chceme, aby naše mesta rozkvitali každú jar, nemáme na čo čakať.

Dnes, kedy si uvedomujeme negatívny vplyv človeka na pokles biomasy a biodiverzity v dôsledku používania pesticídov v intenzívnom poľnohospodárstve, ničenia prirodzených biotopov, nadmernej urbanizácie, globálneho otepľovania a rôzneho znečistenia, vieme, že musíme zjednať nápravu. Vieme, že ak chceme prežiť ako ľudský druh, musia prosperovať živočíchy, ktoré sú sotva vo veľkosti nášho nechtu.

Francúzske architektonické a dizajnérske štúdio NAB sa inšpirovalo konceptom hmyzieho hotelu, ktoré pretavilo do Hotelovej autobusovej zastávky, aby ubytovala hmyz. Hlavným cieľom tohto projektu je prinavrátenie života hmyzu, vtákov a rastlín do mesta.

Pohľad na zastávku so široký vrchlíkom na ochranu čakacej zóny tvoriacej hotel hmyzu, foto: studionab.fr
Interiér autobusovej zastávky, uzamykateľné skrinky a vtáčie hniezdisko na spodnej strane strechy, foto: studionab.fr

Prínos Hotelovej autobusovej zastávky:

  • Poskytovať mestu ekosystémové služby na podporu prítomnosti opeľujúceho hmyzu v meste, ktorý je nevyhnutný pre reprodukčný cyklus 85% našich ovocných stromov, zeleniny a okrasných kvetov.
  • Projekt ba mal slúžiť aj ako vzdelávacia pomôcka, ktorá by pritiahla pozorovať detí s cieľom lepšie porozumieť, vnímať a rešpektovať prírodu.
  • Opätovne prepojiť obyvateľov mesta s prírodou.
  • Umožniť integráciu recyklovaných materiálov, ako je drevo, kartón a nehrdzavejúca oceľ na konštrukciu rôznych plniacich prvkov.
Jednotlivé komponenty hmyzieho hotela, foto: studionab.fr

Je to projekt s veľmi dobrou myšlienkou, ktorý sa môže zdať až príliš odvážny. Možno by si však vyžadovalo kus odvahy, aby sme vstúpili do ‘hotela’, kde sú včely ‘doma’, resp. v hoteli. A možno je to práve vhodná príležitosť, aby sme sa prestali báť hmyzu a naučili sa s nimi žiť, pretože ho potrebujeme.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )