Foto: Unsplash, Twitter (VICEUK)

Keňa sa snaží robiť všetko preto, aby raz a navždy skoncovala s pytliactvom.

Táto africká krajina dokonca už zaviedla aj to najdrsnejšie možné pravidlo, ktorým chce proti pytliakom bojovať. Trest smrti však stále zjavne nie je dosť na to, aby sa títo ľudia stiahli. V indickom národnom parku sa po pytliakoch strieľa bez varovania. A čosi podobné sa odohralo a v Keni.

Aj keď hovoríme o ľudských životoch, čo iné by si zaslúžila bytosť, ktorá chce bez milosti pripraviť o život iného jedinca, ktorý je v nevýhode? A to len kvôli vidine zisku. Drzosť pytliakov nemá hraníc. Napríklad keď sa chce úbohé zviera len napiť a skončí otrávené, pretože mu do vody pridali kyanid, zrejme stráca zmysel debatovať o zľutovaní sa nad pytliakmi.


Ďalší incident sa odohral v posledný májový deň. V kenskom národnom parku Mt Elgon sa odohrala prestrelka medzi skupinou pytliakov a  strážcami parku, ktorá trvala polhodinu. Našťastie žiaden člen KWS (Kenya Wildlife Services) nebol zranený, no podarilo sa im spomedzi piatich pytliakov zastreliť troch.


Podľa KWS išlo o pytliakov z Ugandy, ktorí sem prišli loviť slony pre ich kly. Po tom, čo sa dvojici šťastlivcov podarilo uniknúť, boli zalarmované autority, aby strážili kensko-ugandskú hranicu. „Prosíme ľudí, aby okamžite oboznámili zamestnancom parku, ak by zbadali čokoľvek podozrivé,“ povedal miestny komisár Erastus Mbui.

Na mieste, kde traja pytliaci našli smrť, boli zaistené aj útočné pušky AK-47. Po dvoch utečencoch sa stále pátra. Aj napriek tomu, že lov slonov bol v Keni zakázaný už v roku 1973, slony na týchto miestach stále umierajú. Pytliaci sa nenechajú zastaviť pred ničím. V 70. rokoch bola populácia slonov odhadovaná zhruba 275-tisíc jedincov. Na konci 80. rokov to však boli už len 20-tisíc.


Ak sa bude v takejto činnosti pokračovať, slony s veľkou pravdepodobnosťou dopadnú ako nosorožce tuponosé. A to samozrejme nikto z nás nechce, preto by sme všetci mali vložiť čo najviac energie do toho, aby nevznikal dopyt po produktoch z chladnokrvne vraždených zvierat.

Pozri aj: Ľudská chamtivosť nemá hraníc. V jedinom národnom parku našli ochranári viac ako 100-tisíc pytliackych pascí

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články