TrutnOFF odhaľuje neokukané tváre a pritvrdzuje. Prvýkrát do Čiech príde predstaviteľ chasidského reggae, kultový americký židovský spevák Matisyahu aj pop punkoví New Found Glory....

TrutnOFF odhaľuje neokukané tváre a pritvrdzuje. Prvýkrát do Čiech príde predstaviteľ chasidského reggae, kultový americký židovský spevák Matisyahu aj pop punkoví New Found Glory. Okrem nich sa predstavia francúzski predstavitelia moderného metalu Gojira, ktorí sú dôkazom toho, že svieži vietor môže prísť aj zo zeme Keltov, Frankov a galského kohúta.

Legendárny festival taktiež predstavuje prvých päť tuzemských headlinerov. TrutnOFF Open Air festival ozdobia Čechomor, Dan Bárta s Illustratosphere, David Koller ale aj divožienka s husľami Iva Bittová s Čikori. Chýbať taktiež nebudú ani kultoví Plastic People of the Universe, ktorí stáli pri zrode tohto festivalu.

Odhaľujeme neokukané tváre a ďaľšiu časť programu. Prídu kapely, ktoré v našich teritóriách nikdy nevystúpili. Popri hlavných hviezdach The Prodigy, ktorých nový album dostáva viac ako pozitívne ohlasy od fanúšikov ako aj kritikov, vystúpi na tohtoročnom TrutnOFF Open Air festivale prvýkrát aj najznámejší americký židovský spevák reggae, kultový Matisyahu.  Svoju tuzemskú premiéru si odkrútia aj priekopníci pop-punku New Found Glory. Festival TrutnOFF, sa uskutoční od 20. do 23. augusta 2015 a je tento rok venovaný slobode Ukrajiny, obetiam holocaustu a náboženskej tolerancii.

Najznámejší židovský spevák reggae – Matisyahu

matisyahu trutnoff

Ako je známe, TrutnOFF Open Air festival je vždy niekomu alebo niečomu zasvätený. A každé venovanie je v jeho programe poznať. Ani tento rok tomu nebude inak. Preto voľba padla na asi najznámejšieho reggae speváka židovského pôvodu, ktorý si hovorí umeleckým menom Matisyahu o ktorom sa hovorí ako o predstaviteľovi chasidského reggae. “Oslovil nás nielen svojim pôvodom, ale aj hudobnými štýlmi, ktoré rôzne mieša a prelínajú sa v jeho muzike. Je to presne ono, naviac podčiarknuté hebrejským menom. Program prispôsobujeme venovaniu, aby s ním korešpondoval a súvisel. Je to snáď najlepšia voľba, aká k nám mohla prísť. Aj keď je u nás známy a má tu mnoho fanúšikov, bola hanba, že tu nikdy nehral. Týmto sa to mení,” dopĺňa s úsmevom kmeňová spolubojovníčka Evi Lipová.

Matisyahu je označovaný za autora “chasidského reggae”, ktorým viac ako desať rokov približuje svoje náboženstvo a kultúru v zaujímavom mixe reggae, beatboxu, rapu, ale aj jazzu a rocku so spievaným prednesom židovských modlitieb. Na americkej scéne sa objavil v roku 2004, ale ešte predtým začínal ako rapper. Rapoval a kombinoval rôzne štýly. Nespieval o marihuane, ale hlavne o Bohu. Skladbami “One Day” alebo “Sunshine” si získal fanúšikov po celej planéte. Matisyahu, vlastným menom Matthew Paul Miller, sa narodil v Amerike židovským rodičom. Bol vychovaný v židovskej viere. Prežil mnoho životných kríz a zvratov plných drog a rôznych halucinogénov, rehabilitačných zariadení a terapeutov. Ako teenager si pripadal ako osamelý pútnik. Spoločného kumpána našiel v piesňach Boba Marleyho a pod jeho inšpiráciou začal skladať reggae. Študoval rôzne odnože židovského náboženstva a filozofie. Vo svojej tvorbe mieša témy ortodoxného židovstva s reggae, hiphopom a beatboxom. Ešte pred pár rokmi bol prezývaný ako rastafarián s bokombradami.

Roztancovaní a energickí New Found Glory

 “Rovnako ako Matisyahu, tak aj New Found Glory sú kapela, ktorá k nám prichádza prvýkrát a sú našimi teritóriami nepobozkaní. New Found Glory sú roztancovaní, energickí a neokukaní. Presne to čo sa sluší a patrí na letní festival,” hovorí pri návšteve v horskom wigwame k premiére tejto ameriskej punk rockovej kapely indiánka Marta.

[youtube QfcLcDBII78 720 410]

New Found Glory majú za sebou už osem štúdiových albumov a sú hudobnými kritikmi považovaní za kľúčových priekopníkov pop punku, u nás však ešte nikdy nevystúpili. Kapela vznikla v roku 1997 na Floride a je štýlovo radená k Blink 182 či The Offspring, ale predovšetkým k novej krvi, ktorá vytvorila základ pre druhú vlnu pop punku na prelome milénia. Typické spájanie chytľavých melódií s punkovo rýchlym tempom a rezavými gitarami je charakteristické aj pre New Found Glory, ktorí sú známi svojimi energickými koncertami. Vďaka nim majú naprieč kontinentom mnoho oddaných fanúšikov a nasledovníkov.

Gojira

gojiraFestival TrutnOFF Open Air má vo zvyku pozývať tvrdé kapely už od roku 1997, kedy na jeho pôde vystúpili legendárni Faith No More alebo neskôr Sepultura, Motorhead či Korn. Fracúzska Gojira je príkladom toho, že nové pohľady a svieži vietor v metale môžu prísť nielen zo zámoria, Brazílie alebo zo starého dobrého Anglicka. Nie sú to žiadni ortodoxní pohupovači hlavou, ale moderná metalová kapela ukazujúca nové hudobné smery. Kapela vznikla už v roku 1996 pôvodne pod názvom Godzilla, kombinujú prvky death, groove, thrash a progresívneho metalu.

Návraty a premiéry – prvá päťka českých headlinerov

 Po dlhých šestnástich rokoch sa na červenú pôdu trutnovského Bojiska vracia Čechomor, ktorý “Medzi horami…” vystúpil naposledy v roku 1999, vtedy ešte takmer ako neznáma skupina pod názvom Českomoravská hudobná spoločnosť.   Ďaľším českým interpretom je už tradičný trutnoffský hosť David Koller, ktorý sa pred dvomi rokmi ako aj vlani so svojim hudobným blokom stal jedným z najžiadanejších interpretov. Práve on bol tým kto pritiahol vtedy ešte neznámy Čechomor ako svoju predkapelu na festival do Trutnova. Kruh sa uzatvára a stretnú sa spoločne na jednom pódiu v úlohe českých festivalových hviezd. David Koller predstaví na festivale svoj nový album ČeskosLOVEnsko, z ktorého určite zaznejú aj nejaké čerstvé ukážky ako aj známe skladby z repertoáru Lucie.

ivabitovaNeprehliadnuteľná v tohtoročnom programe bude určite aj Iva Bittová  so skupinou Čikori. V Čechách koncertuje zriedka a preto pôjde o veľmi vzácne vystúpenie tejto populárnej huslistky a speváčky. Medzi stálice festivalu už rozhodne patria undergroundoví Plastic People, ktorí pred tridsaťjeden rokmi stáli pri zrode tohto festivalu a do programu už neodmysliteľne patria. Naopak po prvýkrát príde na festival jeden z najlepších tuzemských spevákov Dan Bárta, ktorý prinesie svoju kapelu Illustratosphere. Ten preskakuje na košatom strome z vetvičky na vetvičku, od funky k jazzu, cez rock k popu a naspäť.

Permanentné vstupenky na Trutnoff Open Air festival sa v túto chvíľu predávajú za najnižšiu cenu 1200,- Kč. Je možné ich objednať na stránkach festivalu www.festivaltrutnov.cz ako aj na telefónnom čísle +420 / 608 711 710.

Vo vybraných predpredajoch budú lístky stáť 1300,- Kč a na mieste 1500,- Kč.

Pri objednaní 10 lístkov sa dostáva jedenácty lístok zdarma. Stanovanie a parkovanie je zdarma.

Opatrujte sa a vnímajte vôňe rozkvitnutých stromov!

0
Uložiť článok
Komentovať