Foto: ESO/spaceengine.org [CC BY 4.0], via Wikimedia Commons

Môže byť prevratným objavom, ale aj zmrznutou kopou kameňa. Vedci sú z nej v každom prípade nadšení.

Takmer hneď za hranicou Slnečnej sústavy, len pár svetelných rokov ďaleko, vedci objavili „Super Zem“. Planétu, ktorá obieha okolo červeného trpaslíka nazývaného Barnardova hviezda. To z nej robí druhú najbližšiu známu planétu v blízkosti Slnečnej sústavy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Objavená bola tímom pod vedením Ignasi Ribasoma z Inštitútu vesmírnych vied v Španielsku. Nazvaná je „Barnardova hviezda b“ a mala by mať 3,2 násobok hmotnosti Zeme a rok a nej trvá 233 dní. „V súčasnosti poznáme vyše 4000 planét, tak prečo by malo záležať na jednej navyše?“ povedal pre IFLScience Ribas„Dôvodom je nachádzanie planét v bezprostrednej blízkosti k Slnečnej sústave. Cieľom je porozumieť populácií planét v našom okolí.“ 

Foto: NASA/Penn State University [Public domain], via Wikimedia Commons
A práve vďaka tejto blízkosti je Barnardova hviezda b tak zaujímavá. Samotná Barnardova hviezda je najbližšou samostatne situovanou hviezdou k Slnku. Bližšie je len Alfa Centauri, ktorú tvoria tri hviezdy. Objavenie planéty bolo zaznamenané pri výkyvoch hosťovskej hviezdy, metódou merania radiálnej rýchlosti. Tím použil vyše 700 pozorovaní hviezdy za posledných 20 rokov.

Jej existenciu predpokladali už dávno

Stále je tu možnosť, že hviezda v skutočnosti neexistuje. Metóda, ktorá bola použitá na jej detekciu, mohla byť oklamaná zmenami v samotnej hviezde. Členovia tímu dodali, že sú si na 99,2% istí svojimi zisteniami a uvádzajú, že planéta bude hlavným cieľom ich výskumov v budúcnosti. Prostredníctvom Hubblovho teleskopu či budúceho Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, budú mať príležitosť nahliadnuť na ňu zblízka.

Zaujímavosťou je, že v 60. rokoch minulého storočia holandský astronóm Peter van de Kamp tvrdil, že objavil dve planéty v blízkosti Barnardovej hviezdy. Neskôr sa však prišlo na to, že to nebola pravda. Dôvodom bola chyba v jeho prístrojoch. Rovnako aj dnešní vedci čelia mnohým nejasnostiam týkajúcich sa novoobjavenej planéty. Jediné, čo o nej teraz vieme je jej predpokladaná hmotnosť no nie veľkosť.

S istotou vieme, že ide o jeden z najzaujímavejších exoplanetárnych objavov, aký tu kedy bol. Vedieť, že potenciálna „Super Zem“ stojí na pomyslenom prahu medzi nami a vesmírom je vzrušujúce a predpovedá prítomnosť ďalších, oveľa zaujímavejších svetov. Práve teraz poznáme 4 planetárne systémy vo vzdialenosti do 10 svetelných rokov od Slnka a ďalších 10 vo vzdialenosti do 15 svetelných rokov. Možno bude Barnardova hviezda b len obrovským zamrznutým kameňom, ale nateraz je druhým najbližším susedom, ktorého v nekonečnom vesmíre máme.

iflscience.com