Foto: Flickr.com (UNICEF Slovakia) / Železárny Třinec, foto: Profimedia

Tak schválne, viete povedať, kto je Mária Blašková? Svoje súkromie si totiž veľmi dobre stráži.

Len nedávno sme vám predstavili ženu menom Françoise Bettencourt Meyers — že vám toto meno nič nehovorí? Považuje sa za najbohatšiu ženu na svete a len tento rok si na svoj účet pripísala miliardy. Nie len svet, ale aj Slovensko má pár „vyvolených“, ktorí sa pýšia titulom najbohatších ľudí. V takomto rebríčku sme hľadali najvyššie umiestnenú ženu a aj tu platí, že podľa jej mena by ste možno ani netušili, o koho vlastne ide. 

V článku sa dozviete aj:

  • koľko žien je zaradených medzi 38 najbohatších Slovákov;
  • ako sa z Márie Blaškovej stala milionárka;
  • že jej chceli uniesť syna a žiadať za neho výkupné;
  • čo robí so svojím majetkom.

Medzi najbohatšími Slovákmi len tri ženy

Magazín Forbes už niekoľko rokov pravidelne pripravuje rebríček najbohatších Slovákov. V tom najaktuálnejšom pre rok 2023 predstavil 38 ľudí, ktorých majetok sa dokopy odhaduje na 15 miliárd eur.

Kým niektoré mená v ňom sú veľmi dobre známe, nachádzajú sa v ňom totiž športovci — hokejisti Marián Hossa, Zdeno Chára, Marián Gáborík alebo futbalista Marek Hamšík —, niektorých ale verejnosť podľa mena nespozná.

Celkovo sa na prvom mieste najbohatších Slovákov nachádza Ivan Chrenko s odhadovaným majetkom 1,7 miliardy eur. Druhé miesto obsadila rodina Haščáková s Valeriou Haščákovou v zastúpení. A tretia priečka patrí Jozefovi a Patrikovi Tkáčovcom. Pozreli sme sa však na to, ako v tomto zozname obstáli ženy.

Spomedzi 38 ľudí, ktorí sa doň dostali, sú len tri ženy. Spomedzi nich navyše dve figurujú spoločne s rodinou, vyššie spomínaná Valeria Haščáková a Natália Haughey, dcéra podnikateľa Martina Blaškoviča. A tou treťou je Mária Blašková, o ktorej bude teraz reč.

Milionárkou nebola od narodenia

Umiestnila sa na 15. mieste a jej majetok sa odhaduje na 400 miliónov eur. Pochádzajú z hutníctva, obchodu, či ťažby surovín. Ako sa jej podarilo stať jednou z najbohatších Sloveniek?

Hospodárske noviny ešte v roku 2008 informovali, že sa narodila v obci Chtelnica pri Piešťanoch a milionárkou nebola vždy. Práve naopak, má skromnú výchovu, čo sa podľa slov jej mamy nezmenilo ani potom, keď získala tento „titul“.

V škole sa jej darilo a hneď po dokončení základnej odišla do nášho hlavného mesta, kde získala stredoškolské aj vysokoškolské vzdelanie. Konkrétne v odboroch zahraničného obchodu a ekonómie.

Na snímke Tomáš Chrenek, foto: Profimedia

Dostala sa do odvetvia, kde by ste ženu možno nečakali

Už počas štúdia na vysokej škole sa vydala za Ľubomíra Blaška, ktorý spoločne s Tomášom Chrenekom, Evženom Balkom a Jánom Moderom vybudoval oceliarske impérium v Česku. Stal sa tak jeho štvrtinovým vlastníkom a dnes ide o najväčšieho výrobcu ocele u našich susedov.

Dvojica mala spolu tri deti, o ktorých výchovu sa Blašková starala. V roku 2004 rodinu zasiahol šok, pretože Blaško zomrel na infarkt. A z Márie Blaškovej sa stala dedička manželovho podielu. Pri jej mene sa spomínajú firmy ako Třinecké železárny, Moravia Steel alebo Minerfin.

Plus 7 dní v minulosti vysvetlil, že Ľubomír Blaško prvotne pôsobil v orgánoch Slovenských elektrární, obchodoval s uhlím a so spoločníkmi ovládali českú spoločnosť Moravia Steel, spomína však aj Slovenskú plavbu či štúdiá Barrandov.

Foto: Profimedia

Chcel jej uniesť syna a žiadať 300-tisíc

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články