Foto: CC Flickr

brooklynskyfrajer / / Série
Hong Kong má prekrásnu panorámu, na majestátnych budovách totiž nepracujú iba architekti a inžinieri, ale aj majstri feng shui.

Táto starobylá čínska filozofia umiestňovania predmetov a budov v harmónii s prírodou je hlboko zakorenená v kultúre Hong Kongu. Všetko čo s ňou súvisí od orientácie a tvaru budovy až po umiestnenie nábytku, má ovplyvňovať prosperitu obchodu či majiteľa priestoru. Pretože mnoho obyvateľov tejto filozofii verí, väčšina ľudí, ktorí si kupujú nový byt, konzultujú jeho nákres a umiestnenie s odborníkmi, ktorí sa feng shui zaoberajú. Na prvý pohľad to vôbec nie je zjavné, no príklady dokonalého fungovania prosperity nájdete takmer všade naprieč mestom.

dragon holes

Feng shui bolo v Číne potláčané počas kultúrnej revolúcie v šesťdesiatych rokoch, no nedávno sa vrátilo a to vo všetkej svojej kráse. Najmä u južanov, kde je táto viera viac populárna. Avšak aj v modernom centre, kde je feng shui považované za poveru, mnoho architektov stále konzultuje túto filozofiu ako veľmi podstatný aspekt. Niektoré z najväčších spoločností si sadnú a diskutujú nad tým ako v tomto zmysle zveľadiť svoje pracovisko. Niektoré podané návrhy môžu byť celkom jednoduché, ako napríklad presúvanie stolov či vkladanie mincí pod koberec. Sú tak však aj finančne náročné zmeny, tie zahŕňajú demolačné činnosti alebo rekonštrukcie priestorov.

Photo Walk | Hong Kong

V Hong Kongu stojí aj slávna budova HSBC, ktorá je typická dvomi zlatými levmi, ktorí veľkolepo sedia pri jej vstupe. Budova vznikla uprostred osemdesiatych rokov, no krátko na to museli byť preorientované jej eskalátory. Zo svojej pôvodnej rovnej polohy boli presunuté do uhlu vstupnej brány, aby tak zabránili zlým silám, ktoré mohli ľahko vstúpiť do priestorov kancelárie. Veža Čínskej banky, však nebola diskutovaná ani prerábaná v zmysle feng shui a v súčasnosti je považovaná za plnú nešťastia. Preto je počas roka väčšinou prázdna. Veža má mnoho ostrých hrán a preto sa vraví, že šíri svoju negatívnu energiu medzi okolité spoločnosti. Majiteľ Lippo Centre, ktorého spoločnosť čelila jednej z hrán tejto veže, zbankrotoval a musel svoju budovu predať. Taktiež sídlo vlády, ktoré stálo v ceste inej hrany veže, malo vo svojich priestoroch mnoho problémov.

Hong Kong

HSBC Tower Hong Kong

Kvôli prevencii pred nešťastím, ktoré by mohlo zasiahnuť aj budovu HSBC, nechali si nainštalovať na strechu dva kanóny. Tie mieria na Čínsku banku, čo má ochrániť HSBC a negatívnu energiu, ktorú prijíma od naproti stojacej budovy prostredníctvom kanónov posiela naspäť. Rozvoj Hong Kongu za posledné roky je pripisovaný práve pozitívnemu feng shui. Vzhľadom k princípom tejto filozofie je miesto, na ktorom sa metropola rozlieha, celkom ideálne. Je to preto, že ho obklopujú hory a voda sa nachádza pred ním aj za ním. Legenda tvrdí, že tieto hory sú domovom drakov, ktorí sú nositeľmi pozitívnej energie. Táto energia putuje cez Hong Kong počas toho, ako draci cestujú z hôr smerom k moru, kam sa chodia napiť a okúpať.

“摩天 Scraping the Sky” / 凱旋門 The Arch + 君臨天下 The Harbourside + 環球貿易廣場 International Commerce Centre / 香港摩天大廈建築之形 Hong Kong Skyscrapers Architecture Forms / SML.20130508.6D.05489

Toto je dôvod prečo mnoho budov, ktoré stoja blízko vody majú uprostred diery. Tie poskytujú drakom neobmedzenú cestu k vode, takže vietor s pozitívnou energiou neustále putuje naprieč mestom.

HOLE FOR DRAGON

Pozri aj: Ukázala svetu, ako sa to dá! Čína spustila najväčšiu solárnu elektráreň na svete postavenú na vode

amusingplanet.com
Komentovať (0)