Foto: IMDB (DreamWorks Pictures)

Deväťdesiate roky boli pre film veľkým obdobím.

Nie preto, že by došlo k významným pokrokom v oblasti editácie či špeciálnych efektov. Práve naopak, film sa prinavrátil k svojej pôvodnej forme a efekty sa používali viac tradičným štýlom. Teda žiadny prehnané počítačové triky, ale najmä šikovná práca s kamerou. Samozrejme, že sú aj výnimky, ktoré sa týkajú predovšetkým Terminátora či filmov Davida Finchera.

Článok pokračuje pod videom ↓

Stále však hovoríme o období, kedy sa boom okolo efektov trochu upokojil a tvorcovia sa opäť zamerali na hodnotu filmu z hľadiska obsahu. Tento zoznam vám prinášame prostredníctvom Throwbackovej série, v ktorej sme pokryli najlepšie filmy 60., 70., 80. a už aj deväťdesiatych rokov.

Mafiáni

Mafiáni sú legendárnym snímkom Martina Scorseseho, ktorý sme zmieňovali už nejeden krát. Tento gangsterský snímok je príkladnou prácu toho, ako by mal vyzerať príbeh z prostredia drsného sveta zbraní, podvodníkov, uhladených vlasov, taliansko-americkej mafie a v neposlednej rade drog.

Terminátor 2

Hovorí sa, že pokračovanie nikdy nie je lepšie ako prvotné dielo. Avšak výnimka potvrdzuje pravidlo a presne týmto prípadom je T2. Ako Arnold sľúbil v prvom diely ságy: „I’ll be back,“ tak sa aj stalo. Tentokrát však už nehrá úlohu záporáka, ale práve naopak. Symptomatický antihrdina si divákov získal natoľko, že zmena jeho charakteru na klaďasa len dopomohla k tomu, aby sa z „tédvojky“ stalo sci-fi desaťročia.

Bod zlomu

V Bode zlomu sa ukázal mladý, sympatický Keanu Reeves. Ten Keanu, ktorý v tom čase ešte nebol známy ako Neo z Matrixu, ale len ako ten sympaťák, ktorý si zahral po boku Rivera Phoenixa v My private Idaho. V tomto sexy snímku geniálne zahral rivalitu s atraktívnym zloduchom, ktorého stvárnil Patrick Swayze.  Keanu si zahral policajta, ktorý sa mal infiltrovať do jeho zločineckej skupiny a zničiť ju zvnútra. Lákavý život bankového lupiča, ktorý sa vo voľnom čase venuje adrenalínovým športom, má však príliš intenzívne čaro na to, aby mladý policajt zostal verný svojim ideálom.

Gauneri

Prvá Tarantinovka ever! Samozrejme nejde o celkom prvý film, ktorý kedy nakrútil. Ide však o celkom prvý film, ktorého scenár si sám napísal, ujal sa réžie a zahral si aj miniúlohu. Takémuto postupu sa nevyhol vo svojich najznámejších snímkoch ako je Pulp Fiction či Django Unchained. Príbeh sa točí okolo skupiny gangstrov, ktorí nepoznajú svoje pravé mená, no idú spoločne vylúpiť banku. Potom, čo lúpež zlyhá, celý príbeh sa odohráva v uzavretom sklade, kde vrie napätie, nedôvera a jedna Tarantinovskejšia hláška ako druhá.

Sedem

Predtým než sa veľmi schopný režisér David Fincher preslávil filmami ako Fight Club, Zodiac, Sociálny sieť alebo seriálom s nedávnou premiérou Mindhunuter, spravil film, ktorý celkom prepísal žáner krimi thrillerov. V hlavných úlohách tohto temného, moderne noirového skvostu si zahrali Brad Pitt a Morgan Freeman. Ako už môžete vedieť predovšetkým zo zmieňovaných snímkov, Fincherova primárna záľuba je pliesť divákom hlavy dovtedy, kým nevybuchnú v dôsledku brutálneho rozuzlenia. Ak je vám tento koncept známy a sympatický, filmu Sedem sa určite dlho nevyhýbajte.

Fargo

Herečka Francis McDormand na tohtoročnom odovzdávaní Oscarov ohúrila svojim ďakovným príhovorom celý svet. Získala ho za film Tri billboardy kúsok za Ebbingom, (Missouri). Nebol to však jej prvý Oscar. Ten získala práve za geniálny film Fargo, ktorý vznikol v rutinnej spolupráci bratov Coenovcov a nemožno ho nazvať inak ako cynickým thrillerom. Toto slovné spojenie a ocenenie akadémie by malo byť dostatočným lákadlom k tomu, aby ste nad filmom dlho neváhali.

Big Lebowski

A tu sa pri geniálnych bratoch Coenovcoch nezastavujeme. Ich ďalším fantastickým dielom v poradí je príbeh o flákačovi menom Dude. V hlavnej úlohe ho stvárnil Jeff Bridges a po jeho boku si zahrali John Goodman a Steve Buscemi. Toto veľmi odvážne dielo s originálnym humorom a Tarantinovskou rafinovanosťou je mimoriadnym unikátom, no len veľmi ťažko sa dá opísať slovami. Naša rada znie opäť veľmi jednoducho: Pozrite si ho, neoľutujete.

Záhada Blair Witch

Blair Witch by nikdy nebol dobrý, zaujímavý ani pútavý film, nebyť celkom nového spôsobu kamery, s ktorým prišiel. Uchvátil a vystrašil celý svet, a potom spokojne strašil ďalších divákov počas skupinových movie nights alebo Halloweenskych večerov. Nápad found footage tu samozrejme bol aj predtým, no až s projektom Blair Witch sa dostal na strieborné plátno. (A s projektom Cloverfield tento nápad J. J. Abrams po výšil na celkom inú úroveň.)

Americká krása

Americkú krásu zrejme nie je nutné predstavovať, no pre mladších čitateľov je nutné poukázať na to, že toto bol hit v časoch, kedy Kevin Spacey ešte nebol obvinený (žiaľ pravdivo) zo sexuálneho obťažovania. Titul, v ktorom sa svetu predstavil jeden z najväčších talentov a géniov v oblasti scenáristicky Alan Ball, získal Oscara hneď v piatich kategóriách. Ak teda chcete vidieť najlepší film roku 1999, s najlepšou réžiou, najlepším scenárom, najlepším hlavným hercom a najlepšou kamerou… Na čo ešte čakáte?

Klub bitkárov

A sme pri veľkom finále. Rebríček samozrejme nezostavujeme len na základe všeobecného uznania, ale najmä na subjektívnom názore. A práve preto sa Fight Club (alebo Klub Bitkárov ak chcete), ocitol na prvom mieste. Dôvod zazlievať nám toto rozhodnutie však určite nenájdete, keďže réžie sa ujal viac než schopný režisér David Fincher, pričom pracoval s adaptovaným scenárom podľa knihy uznávaného autora Chucka Palahniuka. V hlavných úlohách sa ukázali Edward Norton, Brad Pitt a Helena Bonham Carter, no okom zavadíte aj o Jareda Leta, ktorý nesmie chýbať v žiadnom netypickom filme. Hlavného hrdinu trápi Insomnia, v jej dôsledku sa jeho život začne javiť ako nekonečný sen. Na ceste zo služobnej cesty natrafí na svalnatého nihilistu Tylera Durdena, ktorý mu ponúkne príbytok za cenu toho, že mu vrazí poriadnu ranu. A tak vzniká Klub Bitkárov.

Pozri aj: Zabudnite na Dunkirk či Podobu vody. Týchto 10 kvalitných filmov bolo nominovaných na Oscara, no takmer nikto o nich nepočul

Uložiť článok

Najnovšie články