Foto: Universal Pictures

Blížiaci sa koniec studenej vojny, vlasy zničené od trvalej a najlepšia éra kinematografie v histórii filmu.

Vždy keď sa pozrieme na istú filmovú éru, dajme tomu, že si ich rozdelíme podľa jednotlivých dekád, môžeme vidieť, čo bolo pre vtedy pôsobiacich filmárov typické, čo považovali na plátne za nevyhnutné a čo si publikum pýtalo. V 60. rokoch to boli nespútané príbehy hipisákov na nekonečnej ceste životom po Route 66. V 70. to boli ponuré tituly s mrazivou atmosférou, ktoré točíme na prehrávačoch po aj rokoch stále dookola.

Keď sa pozrieme na éru 80. rokov, môžeme vidieť značný pokrok v prípade sci-fi, keďže tento žáner si okrem výpravy a kostýmov vyžaduje aj poriadne efekty. Tie sa v období pádu železnej opony stávali prístupnejšími. Mimo toho sa máloktorý film vyhol nenovému nasvieteniu, otravnému protagonistovi či prekrásnym záberom, ktoré sa s každým desaťročím zdokonaľujú.

Rambo

Sylvester Stallone je Rocky Balboa, Gabe z Cliffhangera a ten týpek z Expandables. Samozrejme však nemôžeme zabúdnúť na nestarnúcu klasiku ako je Rambo. Vojak americkej armády, ktorý sa vracia z pekla vietnamskej vojny domov. Po čase však zisťuje, že veci v krajine sa trochu zmenili. John Rambo sa ocitol v nesprávnej chvíli na nesprávnom mieste. A tak začal jeho útek pred prenasledovateľmi, ktorí mu idú po krku a nenechajú sa zastaviť pred ničím. Je to jednoduchá myšlienka pre celovečerný film? Áno je. Ale hrá tam Stallone a má zbraň.

Návrat do budúcnosti

Pre mladšiu generáciu môže byť z tohto konceptu známejší seriál Rick & Morty. Predtým ako sa zrodil pošahaný Rick, ktorý cestovaním naprieč vesmírom komplikuje život mladému Mortymu, bol tu pošahaný Dr. Emmett Brown, ktorá cestovaním v čase komplikoval život Marty McFlyovi. Chlapcovi, ktorý sa stal idolom miliónom tínedžerov po celom svete. Marty cestuje v čase autom, ktoré zostrojil doktor Brown, no omylom príde do celkom inej doby ako plánoval a musí všetko napraviť.

Smrtonosná pasca

Čo bolo skôr, sliepka alebo vajce? Čo bolo skôr, Bruce Willis alebo John McClane? To sú otázky, na ktoré pravdepodobne nebudeme poznať odpovede nikdy, no v Smrtonosnej pasci sa zrodila legenda. Z Willisa síce úloha McClana spravila herca, ktorý vo väčšine prípadov hrá stále tú istú rolu, no rozhodne nastavila trend, ktorý ho vytiahol na absolútny vrchol. Mimo iného ide o film, ktorý do výšin vytiahol aj Alana Rickmana s úlohou nemeckého lotra Hansa Grubera.

E.T. – Mimozemšťan

Asi nie je nutné predstavovať mimozemšťana, ktorého jeho rasa zabudla u nás na Zemi a on sa zúfalo snažil dostať. Hláška „E.T. volá domů,“ zostane v našich srdciach asi naveky. Možno ide o sentiment a možno má tento film skutočne niečo do seba, no asi netreba otáľať s priznaním, že mnohým z nás na konci filmu ujde slzička. E.T.-ho príbeh je nesmierne milý, dojemný a väčšine z nás dôverne známy. Steven Spielberg po jeho uvedení dokázal svetu, že flek majstra rodinných filmov už obsadil a zo svojho trónu sa tak skoro nechystá. Koniec-koncov nesklamal ani s A.I. Umelou inteligenciou, Jurským Parkom či s Indianom Jonesom.

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Podobne ako E.T. aj Indiana Jones dokázal v čase svojho vzniku vytvoriť niečo, čo nemožno nazvať inak ako absolútnym ošiaľom. Fanúšikov si samozrejme našiel predovšetkým v kruhu tínedžerov, no dodnes je jedným z najnapínavejších dobrodružných filmov. Nie je jasné, kde sa archeológ a vysokoškolský profesor naučil narábať s bičom lepšie, ako ktorýkoľvek kovboj, no trošku jednoduchosti tomuto dielku, ani jeho pokračovaniu, určite neuškodilo.

Krotitelia duchov

Prelomový film Slováka, Ivana Reitmana zožal úspech po celom svete. Niet sa čomu čudovať, keďže 80. roky netrávil v krajine pod vplyvom socializmu, ale v slnečnej Kalifornii. Hollywood mu poskytol priestor pre nakrútenie filmu, ktorý dodnes milujú celé generácie. V hlavných úlohách tu excelovali Bill Murray, Dan Aykroyd a Sigourney Weaver. Krotitelia duchov položili v 80. rokoch základy hororovej komédii. Nieže by bol Reitman v tejto oblasti preborníkom, ktorý by prišiel s prepojením dvoch diametrálne odlišných žánrov, avšak dokázal vytvoriť tak dokonalú harmóniu medzi strachom a smiechom, ako sa to nepodarilo nikomu pre ním.

Osvietenie

Klasika, ktorú natočil Stanley Kubrick na motívy knihy Stephena Kinga bola svojho času najdesivejším hororom všetkých čias. Nie preto, že by išlo o horor novodobého formátu, ktorý je založený len na jump-scaroch a nechutných obludách, ale pretože Kubrick bol jedným z najväčších filmárov, ktorí kedy chodili po našej planéte a z knihy vyťažil maximum. Podarilo sa mu vytvoriť nesmierne napínavé dielo, ktoré vás nenechá vydýchnuť ani na minútu. Napriek svojmu veku však poskytuje stokrát lepší filmových zážitok ako Valerian od Luca Bessona v D-boxe s najšpičkovejšími 3D okuliarmi.

Terminátor

Terminátor je legenda. Film Jamesa Camerona je dodnes ospevovaný ako poklad nie len 80. rokov ale kinematografie vo všeobecnosti. Príbeh o robotovi z roku 2029, ktorý je vyslaný do 84., aby zabil Sarah Connorovú si získal srdcia divákov po celom svete. Séria filmov o Terminátorovi však patrí k jednej z mála, z ktorých druhý diel utŕžil ešte väčšiu popularitu ako prvý. Bez Terminátora by však Terminátor 2 nikdy nevznikol a preto, pokiaľ ste sa k tomuto filmovému skvostu doteraz nedostali, vrelo vám ho odporúčame.

Nočná mora v Elm Street

Nočná mora z Elm Street sa v priebehu rokov stala synonymom slova „horor“. S krátkou stopážou a kopou odpudivých scén, dokázal tento film vydesiť i znechutiť závratné množstvo divákov, ktorí sa k nemu neustále vracajú z pochopiteľných príčin. Zrodila sa legenda menom Freddy Krueger, ktorá so svojim terorom neprestáva v ďalších a ďalších adaptáciách dodnes.

Zúriaci býk

Zúriaci býk je film Martina Scorseseho, do ktorého pochopiteľne obsadil svojho miláčika, De Nira. Ten svoj talent obhájil v jeho predošlých filmoch ako Špinavé ulice či Taxikár. Veľkého režiséra však nesklamal ani v Zúriacom býkovi, kde si zahral šampióna strednej váhy v boxe, Jaka LaMottu. Úžasný film, natočený podľa autobiografickej knihy hlavného protagonistu, dostal čiernobiely šat, no nenechajte sa odradiť. Scorsese je majster svojho remesla a presvedčil nás o tom aj prednedávnom, keď vo veku 70. rokov natočil film Vlk z Wallstreet. V súčasnosti 75-ročný pánko natáča ďalší film s názvom Irishman o nájomnom vrahovi Frankovi Sheeranovi, v ktorom sa opäť môžeme tešiť na hviezdne výkony De Nira, Pacina alebo Pesciho.

Pozri aj: Nádej vo vzduchu a divokosť v srdci. Toto je 10 najlepších roadmovies, ktoré vám spríjemnia čakanie na leto

Príbehy
0
Komentovať (0)