pixabay.com

Zatvorte oči a predstavte si napríklad psa. Vidíte jeho uši, farbu srsti, jeho chvost a mnoho ďalších detailov. 2% ľudí na tejto planéte však nevidia celkom nič. Ich mozog im to totiž nedovoľuje...

Človek je tvor komplikovaný a preto nečudo, že môže naše telo, myseľ a duša trpieť tými najrôznejšími neraz veľmi podivnými chorobami a poruchami. Niektoré z nich sme vám už ukázali v našom trojdielnom seriáli Tie najhoršie psychické a duševné poruchy, ktorými trpia ľudské duše. Dnes sa pozrieme len na jednu konkrétnu, a tou je takzvaná aphantasia, teda absolútna strata predstavivosti.

Väčšina ľudí, keď zatvorí oči, vidí čokoľvek ich napadne. Dokážu si predstaviť svojich priateľov, rodinu, krásne miesta, na ktoré radi spomínajú, alebo nechávajú svoju predstavivosť len tak tvoriť a oni sami relaxujú popritom, ako ich myseľ generuje náhodné obrazy. Asi 2% svetovej populácie však po zatvorení očí nevidí celkom nič, len prázdno a čierno-čiernu tmu. Nech sa pokúšajú akokoľvek, nedokážu si v mysli vytvoriť žiadne konkrétne obrazy, žiadne spomienky. Viete si to vôbec „predstaviť“?

Foto: pixabay.com

Absenciou fantázie, takzvanou aphantasiou, trpí približne 2% svetovej populácie. Teda na vzorke 100 ľudí je veľmi pravdepodobné, že nájdete dvoch, ktorí si nebudú vedieť vo svojej mysli predstaviť absolútne nič. Keď ich poprosíte, aby zavreli oči a predstavili si piesočnatú pláž, oni uvidia len temnotu… Väčšina ľudí, ktorí touto neurologickou zvláštnosťou trpia, si však často ani neuvedomia, že s nimi nie je niečo v poriadku. Ako by aj mohli? Svet, v ktorom si ľudia vedia navodiť vizualizácie predmetov len vo vlastných hlavách, je pre nich absolútne nepredstaviteľný…

Absenciu fantázie (aphantasiu) po prvý raz opísal už v roku 1880 Francis Galton. Od tej doby však tento jav ostal neštudovaný a akosi sa naň zabudlo. Opäť sa do povedomia ľudí dostal v roku 2005, keď jeden pacient vkročil do ordinácie neurológa Adama Zemana z Univerzity v Exeteri. Po pomerne jednoduchom zákroku si pacient všimol, že si už viac vo svojej mysli nedokáže vytvárať a vybavovať akékoľvek obrazy. Jednoducho tam ostala tma a jeho „vnútorné oko“ akoby ostalo slepé.

Doktor Zeman so svojím tímom publikovali vedeckú štúdiu o tomto jave o celých 10 rokov neskôr v roku 2015. 10 rokov strávil neurológ študovaním tohto zvláštneho javu. Po vydaní štúdie sa zrazu zistilo, že anonymný pacient z roku 2005 nebol zďaleka jediným prípadom, ale na svete žije pomerne dosť ľudí s rovnakým problémom a to absenciou fantázie. Mnohí si to ale uvedomili až potom, ako sa táto neurologická zvláštnosť dostala svoje pomenovanie a objavila sa na svetle sveta v roku 2015. Dovtedy totiž ani len netušili, že predstavovať si niečo v mysli je vôbec u človeka možné.

pixabay.com
pixabay.com

Máte aj vy problémy s predstavivosťou vo vašej mysli? Nebojte sa, podľa vyjadrení doktora Zemana nejde o neurologickú poruchu, ale ide o odlišný spôsob prežívania sveta.

Pozri aj: Veda dokázala, ktorá duševná porucha sa najčastejšie vyskytuje u vysoko inteligentných a kreatívnych ľudí

interez.sk (Lukáš M.), omgfacts.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )