Foto: twitter.com/Government of Yukon

Na svete doposiaľ existujú zamrznuté pláne, ešte od čias doby ľadovej. Postupom času odkrývajú svoje poklady.

Skupinka baníkov z Kanady počas výkopov natrafila na niečo obzvlášť nezvyčajné. Až po chvíli si uvedomili o čo v skutočnosti ide. Objavili mláďa vlka a soba (karibu) z čias doby ľadovej. Dve telá v takmer dokonalom stave.

Podľa vyhlásenia vlády Yukonu, mumifikované pozostatky vlčieho mláďaťa a soba boli nájdené baníkmi v roku 2016 v kanadskom regióne s názvom Klondike. Oči verejnosti ich mohli po prvýkrát vidieť len pred pár dňami, 13. septembra počas ceremónie v meste Dawson v Yukone. Verí sa, že tieto dve mláďatá môžu byť staré až 50-tisíc rokov. Extrémne chladné podmienky zaistili to, že ich svet mohol aj po tak dlhom čase uzrieť v takmer pôvodnom stave.

Vlčie mláďa bolo nájdené kompletné, s jeho všetkými časťami, ako sú aj koža a srsť. „Kosti vlka z obdobia doby ľadovej nájdené na území Yukonu sú celkom bežné. Ale nájsť zachovalé zviera s kožou a kožušinou je priam výnimočné. Je to evokujúce nahliadnutie do ľadového sveta, ktorý bol na Zemi v minulosti,“ povedala pre The Guardian paleontologička na univerzite v Edinburghu, Elsa Panciroli.

Mláďa soba nie je v tak dobrom stave, našla sa len jeho predná časť. No hlava, kožušina ba aj svaly sú v stave, ktorý rovnako berie dych, ako v prípade vĺčaťa. Bolo nájdené v nánose vulkanického prachu s datovaním až 80-tisíc rokov. Vďaka tomuto patrí medzi jeden z najstarších konzervovaných pozostatkov cicavca na Zemi vôbec. Zároveň datovanie, kedy približne dané zvieratá žili, siaha do dôb, kedy bol náš svet obývaný pravekými živočíchmi, ako napríklad mamuty.

Svojím zachovalým stavom sa nekompromisne stávajú úžasným príkladom pre budúce výskumy. Ľudstvo má tak možnosť dozvedieť sa viac o tom, ako v minulosti žili, čo jedli, aký bol ich približný vek a dôvod ich smrti. „Arktický permafrost je ideálnym prostredím čo sa týka objavovania podobných nálezov. Suchá a studená klíma v regióne vysvetľuje to, prečo sa zvieratá našli v tak zachovalom stave,“ dodáva Jan Zalasiewicz, paleobiológ na Leicesterskej univerzite.

Už pri prvom pohľade na tieto dve mláďatá je ťažké uveriť, že sú staré viac ako 50-tisíc rokov. „Pozostatky sú veľmi evokujúce, nakoľko nám poskytujú pohľad takmer tvárou tvár na zvieratá, žijúce v dávnych dobách,“ vysvetľuje expert Thomas Higham počas archeologického stretnutia na Oxfordskej univerzite. „A napriek tomu tak podobné súčasným,“ dodáva.

allthatsinteresting.com
Uložiť článok

Najnovšie články