Foto: archív TASR

Pre tieto okresy platí výstraha.

Ako sme vás včera informovali, už počas najbližších dní zasiahne Slovensko prvá snehová kalamita. Zimné počasie očakávajte zo soboty na nedeľu. To však nie je všetko. Portál iMeteo dodáva, že nie iba sneh pokryje našu krajinu, ale aj saharský prach. 

V nedeľu sa chladný vzduch dostane aj ďalej na naše územie a popoludní sa očakáva sneženie na celom Záhorí, v Bratislavskom kraji, Trenčianskom, Žilinskom a na západe Prešovského kraja. Snežiť bude podľa portálu aj na severe Banskobystrického kraja.

Foto: archív TASR – František Iván

Nie iba sneh, ale aj saharský prach

K snehu sa však pridá aj prach zo Sahary. Aktuálne sa nachádza v atmosfére nad Slovenskom a očakáva sa, že bude padať spolu so zrážkami v piatok v popoludňajších až podvečerných hodinách na takmer celom území Slovenska, uvádza iMeteo.

„Saharský prach sa nad naším územím opäť na niekoľko hodín objaví počas nedele, a to najmä v popoludňajších hodinách. Bude padať spolu so snehom. Ak sa vám teda bude zdať, že sneh nie je celkom snehobiely, tak budete vedieť prečo.“

Kalamita v nedeľu a pondelok

Prvú snehovú kalamitu prinesie na Slovensko takzvaná „Jadranka“, teda známa tlaková níž.

„Treba sa pripraviť na to, že sneženie, ktoré príde v nedeľu, môže spôsobiť kalamitnú situáciu. Sneh, ktorý bude padať, by mal byť mokrý a ťažký. Vplyvom toho môžu na elektrické a trakčné vedenia padať konáre, ktoré môžu spôsobiť komplikácie podobne ako v uplynulých dňoch v Česku.“

Až 30 centimetrov snehu

Na severe a strede Slovenska v polohách približne nad 900 metrov môže v piatok ojedinele padnúť 20 až 30 centimetrov nového snehu. Meteorológovia v tejto súvislosti vydali výstrahu prvého a druhého stupňa pred snežením, ktorá predbežne platí od 10.00 h do polnoci. Pre niektoré okresy vydali aj výstrahu prvého stupňa pred poľadovicou a vetrom na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.

„Uvedená výška nového snehu predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ upozornili meteorológovia. Predpokladaná výška nového snehu je podľa nich v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd vysoká.

Výstraha platí pre tieto okresy

Výstraha prvého stupňa pred vetrom na horách platí v piatok od 11.00 do 21.00 h pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Ružomberok a Tvrdošín. Meteorológovia očakávajú v polohách nad približne 1800 metrov nad morom výskyt vetra, ktorý môže dosiahnuť v nárazoch 110 až 135 kilometrov za hodinu alebo priemernú rýchlosť 70 až 85 kilometrov za hodinu, čo je až víchrica.

Pre viaceré okresy Banskobystrického, Košického, Prešovského a Žilinského kraja vydal SHMÚ výstrahu prvého stupňa pred poľadovicou, ktorá platí od piatka 11.00 h do soboty 10.00 h. „Výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ priblížil SHMÚ.

Najnovšie články