Foto: TASR/AP

Shakira je obvinená z toho, že španielsky daňový úrad defraudovala o 14,5 milióna eur z príjmu, ktorý zarobila v rokoch 2012–2014.

Španielska prokuratúra v piatok oznámila, že bude požadovať trest odňatia slobody na vyše osem rokov pre kolumbijskú popovú speváčku Shakiru po tom, ako táto 45-ročná svetová hviezda odmietla dohodu o vine a treste v súvislosti s obvineniami z daňových únikov. Prokuratúra zároveň požaduje od nej pokutu takmer 24 miliónov eur, informovala tlačová agentúra AFP.

Shakira je obvinená z toho, že španielsky daňový úrad defraudovala o 14,5 milióna eur z príjmu, ktorý zarobila v rokoch 2012–2014. Súd teraz bude musieť rozhodnúť o konaní súdneho procesu a stanoviť termín jeho začiatku.

Do Španielska sa presťahovala v roku 2011, tvrdí prokuratúra

Prokuratúra tvrdí, že Shakira sa presťahovala do Španielska v roku 2011, keď sa na verejnosť dostal jej vzťah s futbalistom klubu FC Barcelona Gerardom Piquém, ale až do roku 2015 si udržiavala oficiálny daňový pobyt na Bahamách.

Speváčka obvinila španielsku prokuratúru z „úplného porušenia svojich práv“ a z používania „urážlivých metód“. „Úrady si nárokujú peniaze, ktoré som si zarobila počas svojich turné v zahraničí a účinkovaním v speváckej súťaži The Voice,“ vyhlásila Shakira.

Do Španielska sa presťahovala „na plný úväzok“ až v roku 2015, tvrdí speváčkin tím

Shakira bola porotkyňou v tomto americkom televíznom programe v rokoch 2013–2014, keď podľa vlastných slov „ešte nemala trvalý pobyt v Španielsku“. Jej právnický tím tvrdí, že speváčka sa do Španielska presťahovala „na plný úväzok“ až v roku 2015 a splnila si všetky svoje daňové povinnosti.

Kolumbijčanka s libanonskými koreňmi dodala, že španielskym daňovým úradom zaplatila celkovo 17,2 milióna eur a „dlh voči štátnej pokladnici nemá už mnoho rokov“.