Reprofoto Youtube (RTVSOfficial)

Už dnes večer Dvojka RTVS odvysiela prvé dve časti dokumentárneho cyklu Pandémia.

Pandémia koronavírusu sa stala súčasťou našich životov. Zasiahla do takmer všetkých oblastí a týka sa každého jedného z nás. Deväť slovenských dokumentaristov sa na ňu pozrelo z rôznych uhlov a výsledky ich tvorivej práce uvidia diváci na obrazovke Dvojky RTVS už od stredy 20. januára v novom dokumentárnom cykle s príznačným názvom Pandémia SK.

Článok pokračuje pod videom ↓

Séria dokumentárnych filmov, ktoré vznikli v koprodukcii RTVS a TRIGON PRODUCTION je svedectvom slovenských filmových režisérov o tom, proti čomu, za čo a ako bojujeme. Predstavuje ľudí, ktorí boli a sú neviditeľní a odvážne zachovávajú chod spoločnosti aj v prebiehajúcich sťažených podmienkach. Všetkých 10 častí dokumentárnej série prezentuje fakty v súvislostiach a dáva prísnym opatreniam hlbší význam.

Správu zanechajú pre ďalšie generácie

Divák má možnosť zamyslieť sa nad prioritami života a prehodnotiť svoje postoje. „Pre ďalšie generácie potrebujeme zachovať správu o tom, za čo sme bojovali v prítomnosti neviditeľnej hrozby. Korona osvetlila tmavé kúty spoločnosti a myslím si, že nám boj s ňou pripomenul aj iné hodnoty, na ktoré sme rezignovali dávno predtým,“ uviedol pohnútky zrealizovať tento projekt producent TRIGON PRODUCTION Patrik Pašš. Tvorcovia zaznamenali pozoruhodnosti a nové poznatky o nás samých, o spôsobe a dôsledkoch nášho životného štýlu, hodnotách a princípoch, o ktoré sa dokážeme aj v kríze oprieť.

10 dokumentov v 2 častiach za sebou

Foto: TRIGON PRODUCTION

V desiatich dokumentoch účinkuje celý rad špičkových slovenských odborníkov z rôznych oblastí medicíny, biológie, zdravotníctva, školstva, sociálnych vied, hrdinovia z prvých línií a mnohí ďalší. PANDÉMIA SK predstavuje žánrovo pestro spracované témy. Od autorských esejí, po mozaikovité strihové dokumenty, populárno-vedecký žáner, sondy do sociálneho prostredia až po road movie.

Každý autor našiel svojské spracovanie témy tak, aby boli fenomény krízového stavu zobrazené rôznymi názormi a zároveň príťažlivo pre čo najširšie publikum. „Je povinnosťou verejnoprávneho média, aby hľadalo odpovede na otázky, ktoré trápia každého z nás. Zámerom je ponúknuť divákovi ucelenú sériu z rôznych oblastí spoločenského života, ktorých sa pandémia existenčne najviac dotkla.

Každý dokument zo série je originálny prístupom spracovania, obsahom aj vizualizáciou. Núti k zamysleniu a nabáda k poznaniu, kto sme, kam smerujeme a hlavne ako to rozumne spolu zvládneme,“ uviedol dramaturg RTVS Robert Valovič. Pandémia SK štartuje na obrazovkách Dvojky od stredy, 20. januára od 21.00 h. vždy v dvoch častiach za sebou.

Najnovšie články