Foto: SITA/AP

Koruna bude "modifikovaná" pre korunováciu Karola III..

Britská koruna svätého Eduarda zo 17. storočia bola stiahnutá z výstavy, aby ju mohli upraviť na korunováciu nového britského kráľa Karola III., oznámil v sobotu Buckinghamský palác, citovaný tlačovou agentúrou AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Koruna z masívneho zlata, vykladaná rubínmi, ametystmi, zafírmi, granátmi, topásmi a turmalínmi, bude „modifikovaná“ pre korunováciu Karola III., ktorá sa uskutoční 6. mája 2023 vo Westminsterskom opátstve, uviedol Buckinghamský palác.

Nachádza sa v londýnskom Toweri

Koruna je ústredným prvkom korunovačných klenotov, veľkej zbierky kráľovských reálií, ktorá sa nachádza v londýnskom Toweri a ročne priláka viac ako milión návštevníkov.

Koruna má fialovú zamatovú „čiapku“ s hermelínovou obrubou, je vysoká viac než 30 centimetrov a má hmotnosť 2,2 kilogramu. Naposledy ju mala na hlave nedávno zosnulá britská kráľovná Alžbeta II. pri svojej korunovácii v roku 1953.

Foto: SITA/AP

Vyrobená bola pre Karola II.

Karol III. (74) bude korunovaný zároveň s kráľovnou manželkou Kamilou. Koruna bola vyrobená v roku 1661 pre kráľa Karola II. ako náhrada za stredovekú korunu, ktorá pochádzala z čias anglického kráľa anglosaského pôvodu Eduarda Vyznávača.

Pre korunováciu kráľa Juraja V. v roku 1911 ju upravili, aby bola ľahšia. Karol III. ju bude mať na hlave len v okamihu svojej korunovácie. Pri odchode z Westminsterského opátstva bude mať modernejšiu Britskú imperiálnu korunu, ktorá sa používa pri takých príležitostiach, ako je otvorenie parlamentu.

Britská imperiálna koruna s takmer 3000 drahokamami bola vytvorená v roku 1937 pri príležitosti korunovácie kráľa Juraja VI. – otca Alžbety II. Má hmotnosť zhruba jeden kilogram.

Najnovšie články