Lucia Mužlová / / Now U Know
Každý pozná číslo 666, ktoré je samo o sebe záhadné. V Novom zákone ho môžete nájsť ako „číslo šelmy“, ale známejšie je asi ako...

Každý pozná číslo 666, ktoré je samo o sebe záhadné. V Novom zákone ho môžete nájsť ako „číslo šelmy“, ale známejšie je asi ako číslo Satana, alebo ak chcete, Antikrista. Pre niekoho to však môže byť len číslo. Čo je teda také zvláštne na tomto trojčíslí, že to ľuďom kradne spánok už viac ako 2000 rokov? Je to predsa len číslo. Alebo nie?

Chalani z Numberphile vysvetľujú, že číslo 666 v skutočnosti nemá žiadne pozoruhodné matematické vlastnosti, no keď sa pozriete späť do histórie, odhaľuje niečo neuveriteľné o tom, ako bola Biblia pôvodne napísaná. Ukázalo sa, že apokalyptické vízie, ktoré číslo 666 predstavuje v knihe Zjavenie Jána, nie sú celkom také, ako sme si doteraz mysleli. Číslo 666 predstavuje istý kód v celom Novom zákone.

666-3
faithstreet.com

Text bol pôvodne napísaný v starej gréčtine, čiže čísla sú napísané ako písmená, tak ako je to aj v hebrejčine, čo je druhý hlavný jazyk pôvodných biblických textov. Ak začneme u čísel ako 1, 2, 3, tak vieme, že v gréckej abecede sú to prvé písmená alfa, beta, gama. Na vytvorenie väčších čísel sú použité rímske číslice, ktoré sú tvorené rôznymi kombináciami písmen ako napr. L, C, D, M. To teda znamená, že každé slovo má nejakú číselnú hodnotu.

V trinástom zväzku Zjavenia Jána sa píše: „V tomto je múdrosť: Kto má rozum, nech spočíta číslo šelmy; je to číslo človeka a jeho číslo je šesťstošesťdesiatšesť.“

666-2
telegraph.co.uk

Čo teda znamená číslo 666, keď sa preloží s pomocou gréckej abecedy? V tej dobe bola nenávisť voči rímskej ríši a hlavne voči jej vodcovi Claudiusovi Caesarovi Nerovi, alebo len Nerovi, obrovská. Mnoho historikov hľadalo v Biblii práve spojitosť medzi Nerom a číslom 666. Keď sa pozriete na pôvodný text Biblie, zistíte, že práve táto pasáž s číslom 666 je písaná v hebrejčine, ktorá kladie väčší dôraz na to, že čísla môžeme premeniť na písmená a opačne. Snaží sa nám autor tejto časti niečo naznačiť? Keď preložíte hebrejské 666, dostanete slová „Neron Kesar“, čo je hebrejsky Nero Caesar.

666
biography.com

Samozrejme, verzií a teórií je mnoho a asi každý si vyberie tú svoju. Je to ale na zamyslenie. Nie je táto časť Biblie napísaná len vplyvom doby, ktorá vtedy bola? Veď predsa nebola písaná v nejakom vákuu. Autor/autori, tak ako aj dnes, boli ovplyvňovaní dianím vo svete.

Keď som v úvode hovorila, že číslo 666 nemá nejaké špeciálne matematické vlastnosti, nebola to celkom pravda. Toto číslo je známe aj ako číslo trojuholníka. Ak chcete vedieť, čo to znamená, pozrite si nasledujúce video, v ktorom to vysvetľuje Pete z Numberphile. Nabudúce aspoň budete vedieť, čo alebo kto je zodpovedný za vašu prehru pri pokri alebo podobnej hre.

[youtube UkZqFtYtqaI 720 410]

Pozri aj: Ruský experiment

Pozri aj: Philadelphský experiment

Pozri aj: Záhady sveta

 Komentovať (0)