Počuli ste už o tomto experimente? Ľudia ho inak nazývajú aj „Projekt Dúha“. Je to jeden z najväčších a najzáhadnejších experimentov všetkých dôb.

Odohral sa v roku 1943 vo Philadelphii na základe Einsteinovej Jednotnej teórie poľa. Známy fyzik tu pracoval ako vojenský poradca pre vyzbrojovací úrad amerického vojnového námorníctva. So spoluprácou Nikola Tesly a Johna Von Neumana pracoval na projekte, ktorý by dokázal skryť lode pred radarmi – teda by sa stali neviditeľné a vo vojne by tak boli neporaziteľné.  

Americké námorníctvo (US Navy) prišlo s myšlienkou neviditeľnosti už v 30. rokoch. Prvé dva pokusy sa uskutočnili v rokoch 1936 a 1940, kedy bola loď bez posádky a podľa všetkých zdrojov boli oba experimenty úspešné. Najznámejší pokus, ktorý sa stal 28. októbra 1943 sa konal už aj s posádkou, ktorá o ničom netušila. Vošiel do dejín pod názvom „Philadelphský experiment“.

Aké bolo tajomstvo neviditeľnosti? Samotný predmet, alebo teleso musí dosiahnuť väčšiu rýchlosť ako je rýchlosť svetla. Ale ako vieme, toto je fyzicky nemožné. Žiadny hmotný materiál nie je natoľko silný, aby takúto rýchlosť vydržal. Einstein, Tesla a Von Neumann prišli s teóriou, že ak bude okolo telesa rotovať  pole elektromagnetických častíc rýchlosťou vyššou ako je rýchlosť svetla, bude to mať taký istý účinok. Na tento účel boli na palubu lode USS Eldridge DE 173 zavedené mohutné generátory. Vystavenie ľudského organizmu poľu s tak vysokou frekvenciou rýchlosti mohlo byť nebezpečné, ale Neumann chcel tento projekt zrealizovať aj napriek tomu.

philadelphsky experiment
www.ancient-code.com

Hlavnou úlohou torpédoborca USS Eldridge bolo zničiť nepriateľské ponorky. Táto loď vážila 1240 ton, bola dlhá 93 metrov a široká 11 metrov. Posádku tvorilo 186 námorníkov. Prvý pokus, ktorý sa odohral 22. júla 1943 prebiehal podľa svedkov tak, že sa na otvorenom mori okolo lode zrazu objavila zelenkastá hmla a loď sa v nej rozplynula. Nebola viditeľná ani ľudskými očami, ani radarmi. Po pár minútach sa vraj opäť objavila hmla a z nej vystúpila loď aj s dezorientovanou posádkou. Námorníci si tiež sťažovali na bolesti hlavy a nevoľnosť.

philadelphsky experiment
www.softwareartist.com

O tri mesiace neskôr sa konal ďalší experiment, ale už s inou posádkou. Tento pokus bol považovaný za prelomový. Dňa 28. októbra 1943 sa loď USS Eldridge stala čiastočne neviditeľnou keď zmizla z radarov. Celá sa zahalila do zelenej hmly a nebolo vidieť skoro vôbec nič, okrem obrysu lodného trupu na hladine vody. Podľa svedkov sa odrazu zablesklo a loď zmizla úplne, pričom sa na pár sekúnd objavila pri vojenskej námornej základni Norfolk vo Virginii, ktorá je od Philadelphie vzdialená približne 440 km. Neskôr sa znovu objavila na pôvodom mieste – v prístave vo Philadelphii. Celý proces trval niekoľko hodín, ale kde, ako a čo sa dialo v tej dobe s loďou USS Eldridge sa už asi nedozvieme. Nikto nedokázal vysvetliť, čo sa vlastne stalo.

philadelphsky experiment
www.kino.de

Hneď po objavení lode sa na palubu dostali záchranné tímy, ktoré zistili, že niektoré jej časti boli poškodené, alebo chýbali. Najhoršie to však odniesla posádka – polovica námorníkov bola mŕtva alebo zranená, niektorí pobehovali po palube v plameňoch, iní sa s loďou ani nevrátili, proste bez stopy zmizli. Údajne asi traja alebo štyria ľudia mali byť dokonca „vrastení“ do železnej konštrukcie lode viacerými časťami tela. Posádka však nebola zranená len fyzicky, ale veľa z nich sa zbláznilo, utekali a kričali v panike. Ostatní námorníci, ktorí tento experiment prežili, mali vážne psychické následky po celý život, alebo neskôr zomreli.

philadelphsky experiment
www.armyweb.cz

Podľa svedkov niektorí z nich opakovane mizli a objavovali sa narôznych miestach a v rôznom čase až na koniec zmizli úplne. Známy prípad je dvoch námorníkov, ktorí sa údajne vyparili z baru za prítomnosti niekoľkých ľudí. Alebo prípad muža, ktorý pred očami manželky a dvoch detí vstúpil do steny a už sa nevrátil. Väčšina posádky, ktorá prežila, bola uväznená v rôznych psychiatrických ústavoch a centrách po celej zemi.

Americké námorníctvo teda dokázalo nie len zneviditeľniť, ale aj teleportovať obrovskú železnú loď na 400 km vzdialené miesto. Celý projekt bol po tragickom konci pozastavený a nakoniec ukončený. Americké námorníctvo všetky pokusy podobného typu dodnes popiera, hoci pár faktov zostalo nevysvetlených. Pravdou však je, že veľa takýchto experimentov pre nás zostáva tajných a tieto teórie môžu byť len konšpiračné.