Pexels

Michaela / / Now U Know
Niektorým ľuďom sa musíme zďaleka vyhýbať, pretože bez vypitia rannej kávy nie sú vôbec schopní komunikovať. Len sa výhražne dívajú na okolitý svet. Tiež patríte medzi nich?

Zavrite oči. Predstavte si vôňu čerstvo zomletej kávy, ktorá sa šíri bytom. Či už ste priaznivcom zalievanej kávy, kvalitného espressa alebo dávate prednosť instantnej káve, máme pre vás pár zaujímavých informácií. Určite zbystrite pozornosť, ak si neviete ani len deň predstaviť bez tohto obľúbeného nápoja.

Všetci môžeme velebiť do nebies habešského pastiera kôz, ktorý si si všimol, že kozy vykazujú akúsi abnormálnu aktivitu. Mohli za to plody z neznámeho, večne zeleného kríka. Sám ich ochutnal a tak objavil ich povzbudzujúci účinok. Táto legenda siaha síce až do roku 850, no z povzbudzujúcich účinkov kávy sa tešíme doteraz.

„Dve až štyri šálky kávy znižujú riziko samovraždy až  o polovicu.“

Tak aké sú hlavné benefity tohoto nápoja?

Znižuje riziko vzniku cukrovky II. typu

Je to tak. Aspoň to tvrdia výsledky štúdie American Chemical Society. Ľudia, ktorí vypijú 4 šálky kávy denne, znižujú riziko vzniku diabetu II. typu až o polovicu. Avšak 4 šálky sú viac než dosť. Tak buďte opatrní.

pixabay.com

Káva zvyšuje produktivitu neurotransmiterov

Káva stimuluje tvorbu hormónov dopamínu, serotonínu a noradrenalínu. Tie pomáhajú regulovať náladu a kognitívne funkcie. Navyše dve až štyri šálky kávy znižujú riziko samovraždy o polovicu. Tak kamarátovi, ktorému práve dala kopačky frajerka, ponúknite miesto panáka radšej silné espresso.

pixabay.com

Káva vás naštartuje pred cvičením

Šálka kávy vás perfektne stimuluje pred cvičením. V krvi zvýši hladinu mastných kyselín, kvôli ktorým budú vaše svaly efektívnejšie pracovať. Aj samotný proces spaľovania tukov bude oveľa účinnejší.

pixabay.com

Pomôže vám urobiť tie správne rozhodnutia

Dáva to zmysel. Niekto sa pred raňajšou šálkou kávy chová ako absolútny idiot. Podľa štúdie Univerzity v južnej Floride šálka kávy, ktorú si doprajete o tretej popoludní, vám pomôže sústrediť sa aj po zvyšok dňa.

pixabay.com

Káva znižuje stres

A to sa v dnešnej dobe počíta. Už len samotná vôňa kávy znižuje úroveň stresu. Asociuje pohodu a uvoľnenie. Ak máte problémy so spánkom, skúste si dať na nočný stolík mletú kávu. Bude sa vám lepšie spať. Ale piť kávu pred spaním? To asi nie je ten najlepší liek na nespavosť.

pixabay.com

Sme jednoducho šťastnejší

Neveríte? Tak to treba vyskúšať. To, že sa však pravidelne stretávame so známymi na káve, má však aj iný dôvod ako šírenie klebiet. Sme šťastní. A môže za to  práve kofeín.

pixabay.com

Ak vás presvedčili benefity pitia tohto zázračného nápoja, dajte si šálku kvalitnej kávy. A ak máte možnosť, kupujte si ju od fair-trade obchodov. Aj tak sa dá podporiť ľudská dôstojnosť.

Pozri aj: 10 príkladov dômyselného marketingu veľkých firiem, ktorý ovplyvňuje dennodenne aj vás

interez.sk (Michaela), higherperspectives.com


Komentovať (0)