satelity starlink na oblohe od space x

Foto: Space X

Ľudia ich mohli na oblohe pozorovať v piatok a aj v sobotu.

V piatok večer vypustila americký spoločnosť SpaceX na obežnú dráhu 60 satelitov, ktoré budú v budúcnosti súčasťou obrovskej siete Starlink. Tá by mala zabezpečiť vysokorýchlostný internet pre celý svet.

Americká spoločnosť SpaceX vypustila v piatok o 04:30 nášho času na obežnú dráhu 60 satelitov. Spoločnosť už dávnejšie oznámila, chce vybudovať sieť družíc, ktoré by pokryli celý svet vysokorýchlostným internetom. Sieť s názvom Starlink bude v budúcnosti tvorená skupinou až 11-tisíc satelitov. Internetová sieť by mala byť dostupná po spustení aspoň 800 z nich, pričom zatiaľ ich okolo Zeme obieha 62.

Družice siete Starlink sa po vypustení začali automaticky odsúvať z orbitálnej výšky 440 km na výšku 550 km. Automatizovaný systém následne zabezpečí rovnomerné rozostupy medzi jednotlivými satelitmi. SpaceX tiež tvrdí, že satelity Starlink dokážu sledovať trosky na obežnej dráhe a autonómne sa vyhýbať kolíziám.

Skupinu novo vypustených satelitov sme mohli v piatok večer okolo 23:00 pozorovať aj na nočnej oblohe Slovenska. Javili sa ako séria viacerých veľmi jasných svetiel, ktoré sa pohybovali veľmi rýchlo.

Keďže satelity obehnú Zem niekoľkokrát denne, viditeľné budú môcť byť aj počas najbližších dní. Postupne sa ale budú z výšky 440 kilometrov presúvať na orbitu vo výške 550 kilometrov, čím sa ich viditeľnosť bude postupne zhoršovať.  V sobotu naše územie preleteli opäť po polnoci. Nad západný obzor sa dostali o 00:13, zapadli nad východný obzor o 00:25. Tentoraz ale boli satelity podstatne vyššie, ich maximálna výška dosiahla zdanlivý uhol 53,25°.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať