Nemocnica v meste Wu-chan, foto: SITA

Nemocnica má kapacitu 1 000 lôžok.

Nemocnicu Chuo-šen-šan, ktorú urýchlene vybudovali len za jeden týždeň na ošetrovanie pacientov infikovaných koronavírusom, majú otvoriť v pondelok a bude mať kapacitu 1000 lôžok, uviedla oficiálna tlačová agentúra Sinchua.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čínska armáda vysiela 1400 svojich zdravotníkov do prvej z dvoch nových nemocníc v meste Wu-chan, epicentre šírenia nového koronavírusu, ktorý si vyžiadal už vyše 300 obetí na životoch. Informovali o tom v nedeľu štátne médiá, píše agentúra DPA.

V tejto nemocnici budú pracovať zdravotníci z čínskej armády i jej univerzít, ako aj odborníci na prevenciu a kontrolu epidémií. Časť z nich už pred 17 rokmi pracovala počas epidémie ochorenia SARS v podobnej provizórnej nemocnici v Pekingu. Ďalší experti sa podieľali na boji proti ebole v Sierre Leone a Libérii.

Mission complete! 110s time-lapse video shows the construction of Wuhan’s Huoshenshan Hospital from Jan 23 to Feb 2.

Mission complete! 110s time-lapse video shows the construction of Wuhan’s Huoshenshan Hospital from Jan 23 to Feb 2.

Gepostet von People's Daily, China am Samstag, 1. Februar 2020

Ďalšie uzatvorené mesto

Čínske úrady medzitým oznámili nové opatrenia zamerané na uzavretie deväťmiliónového mesta Wen-čou na východnom pobreží krajiny, kde uzatvoria cesty a obmedzia pohyb obyvateľov. Rodiny budú môcť napríklad poslať z domu na nákup nevyhnutných potrieb len jedného svojho člena každé dva dni.

Ide o prvé takéto karanténne opatrenia mimo provincie Chu-pej, kde sa šírenie koronavírusu začalo a kde je uzavretých približne 14 miest vrátane provinčnej metropoly Wu-chan.

Nemocnica v meste Wu-chan, foto: SITA
Nemocnica v meste Wu-chan, foto: SITA

Agentúra Sinchua tiež informovala, že nový koronavírus 2019-nCoV by sa okrem kvapôčkovej infekcie mohol prenášať aj tráviacim systémom. Čínski vedci ho totiž objavili aj vo vzorkách stolice a výteroch z konečníka po zistení, že u niektorých pacientov sa objavila len hnačka namiesto obvyklej horúčky. Na výskume vo Wu-chane sa podieľali tamojšia univerzitná nemocnica a Virologický ústav Čínskej akadémie vied.

Aktuálne štatistiky nového koronavírusu

Počet obetí nového koronavírusu v Číne stúpol na 304, potvrdených prípadov je 14 380. Prvú obeť mimo územia Číny oznámili v nedeľu Filipíny. Ide o 44-ročného Číňana z mesta Wu-chan, ktoré je považované za epicentrum nákazy. Muž sa zjavne infikoval skôr, než dorazil do Filipín, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Tridsaťosemročná žena, ktorá pricestovala z Wu-chanu spolu s ním, je rovnako nakazená a nachádza sa v izolácii v nemocnici v Manile.