Foto: SITA

"Sú veci, ktoré spôsobujú väčšie teplo ako rúško," píše sa v oficiálnom osvetovom videu Madridu.

Hlavné mesto Španielska vyzýva občanov na rešpektovanie prijatých protipandemických opatrení videom, ktorého obsah nešťastne poukazuje na možné dôsledky nenosenia rúšok. Tie sú v Madride povinné od sprísnenia opatrení, ku ktorému došlo na konci júla.

Článok pokračuje pod videom ↓

Madrid na svojom oficiálnom kanáli na platforme YouTube zdieľa video, ktoré obyvateľov mesta vyzýva na nosenie rúšok. Vo videu sa nachádza mačka, posedenie pri pive s priateľmi, diskotéka, ale aj zobrazenie pacienta s ťažkým priebehom ochorenia a dokonca kremačná pec.

Od diskotéky ku kremačnej peci

Krátke video je postavené na myšlienke, že aj keď nosenie rúška nemusí byť práve príjemné, dôsledky ignorovania nariadení môžu byť fatálne. Samotné prevedenie je však zo strany mesta minimálne diskutabilné. Video začína textom „Byt – 32 °C.“ Pokračuje voľnočasovými aktivitami namierenými najmä na mladých Madridčanov. Na pive s priateľmi je 30 °C, na diskotéke 28 °C.

Následne prichádzajú zábery z nemocnice. V nej teplota dosahuje 25 °C, na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde končia pacienti s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, je teplota 22 °C. Posledný záber patrí kremačnej peci a teplote 980 °C.

„Sú veci, ktoré spôsobujú väčšie teplo ako rúška,“ objaví sa na konci videa za zvuku prístroja monitorujúceho nulovú frekvenciu srdca. Posledný odkaz krátkeho videa je „chráň seba, chráň ostatných“, rovnaký je aj názov samotného videa.

Počet chorých mladých sa strojnásobil

Hlavné mesto Španielska chce osvetovým videom zrejme zvýšiť povedomie o dôležitosti rúšok, a to najmä u mladých ľudí. Regionálna vláda prijala ešte koncom júla povinné nosenie rúšok vo verejných priestoroch a zároveň obmedzila počet ľudí, ktorí sa môžu spoločne zhromažďovať. Hlavné mesto Španielska nariadenia aj samotnú osvetovú kampaň zacielilo na mladú populáciu, ktorá je hlavnou príčinou opätovnej vlny nákazy v Madride.

Foto: SITA

K disciplíne mladých ľudí sa predčasom vyjadrila aj Svetová zdravotnícka organizácia. Podľa WHO sa počet nakazených vo veku 15 až 24 rokov za uplynulých päť mesiacov celosvetovo strojnásobil. S výnimkou Spojených štátov amerických, ktoré majú celosvetový rekord so 4,8 milióna potvrdených prípadov ochorenia COVID-19, európske krajiny vrátane Španielska, Nemecka a Francúzska či ázijské krajiny, ako napríklad Japonsko, uviedli, že veľa z nových prípadov infikovaných sú práve mladí ľudia.

Španielsko je po Rusku a Spojenom kráľovstve koronavírusom treťou najviac postihnutou európskou krajinou. Prvú mohutnú vlnu nákazy, počas ktorej dochádzalo ku kolapsu zdravotníckeho systému krajina prekonala v marci a v apríli. Epicentrami nákazy bol práve Madrid či región Katalánska. Na vrchole prvej vlny pandémie v Španielsku pribúdalo približne 8-tisíc prípadov denne, viac ako 8 500 nových prípadov krajina hlásila aj v pondelok 3. augusta.

Uložiť článok

Najnovšie články