Foto: SITA/AP

Nemecko zažíva obrovskú tragédiu.

Na najmenej 103 stúpol v piatok počet obetí ničivých záplav v Nemecku. Len v spolkovej krajine Porýnie-Falcko zaznamenali už 60 mŕtvych, uviedla krajinská premiérka Malu Dreyerová na mimoriadnom zasadnutí kabinetu v meste Mainz. Informujú o tom agentúry DPA a AFP.

Ničivé povodne zasiahli okrem Nemecka aj ďalšie európske štáty. Problémy hlásia úrady v Belgicku, Holandsku aj Francúzsku. Informovala o tom rozhlasová stanica Deutsche Welle (DW).

Najmenej 11 obetí hlási Belgicko, ktoré tiež zasiahli extrémne dažde a následné záplavy. Najhoršie zasiahnuté sú nemecké spolkové krajiny Porýnie-Falcko a Severné Porýnie-Vestfálsko, no veľké škody hlásia aj Belgicko a Holandsko a povodne vyčíňali aj v Luxembursku, Francúzsku a Švajčiarsku.

Foto: SITA/AP

Holandské úrady nariadili 10.000 obyvateľom mesta Maastricht a priľahlých dedín, aby vo štvrtok večer opustili svoje domy pozdĺž rieky Maas. Kráľ Viliam Alexander a kráľovná Máxima navštívili mesto Valkenburg ležiace východne od Maastrichtu, kde voda zaplavila domy aj podniky.

Obec je takmer úplne zničená

V nemeckom okrese Ahrweiler hlásia stovky nezvestných po tom, ako voda takmer úplne zničila obec Schuld so 700 obyvateľmi. Podľa hovorkyne miestnych úradov vypadla mobilná sieť, čo znemožňuje s mnohými ľuďmi nadviazať kontakt. Holandsko nehlási zatiaľ žiadne obete, no tisícky ľudí žijúcich v mestách a dedinách pozdĺž rieky Másy vyzvali, aby čo najrýchlejšie opustili svoje domovy. V Maastrichte nariadili evakuáciu asi 10-tisíc ľudí. Podľa BBC hlásia v regióne silné dažde aj na piatok.

V meste Bad Neuenahr-Ahrweiler ležiacom v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko je v dôsledku prudkých búrok a záplav nezvestných približne 1300 ľudí. S odvolaním sa na vyjadrenie tamojšej samosprávy o to vo štvrtok večer informovala agentúra DPA.

Hovorkyňa mesta však zdôraznila, že mnohých ľudí sa nepodarilo vypátrať, respektíve dovolať sa im, zrejme aj pre výpadky mobilných sietí. “Dúfame, že sa to objasní,” povedala na margo vysokého počtu údajne nezvestných. Okres Ahrweiler, v ktorom leží mesto Bad Neuenahr-Ahrweiler, tiež informoval, že záplavy si vyžiadali aj obete na životoch, presné čísla však tamojšie úrady nezverejnili. Podľa slov hovorkyne bolo vo štvrtok večer v okrese do záchranných a ďalších akcií stále nasadených vyše 1000 záchranárov vrátane hasičov, policajtov a vojakov. Všetky školy v okrese budú v piatok zatvorené.

0
Uložiť článok
Komentovať