Foto: Lammily

/ 16 / Ľuboš Belko
Ľudské telo sa naprieč nedávnou históriou veľmi výrazne menilo. A nie sú to len ženské tvary, ktoré majú určené svoje ideály krásy.

To ako vyzeráme ovplyvňuje mnoho faktorov. Sú medzi nimi pracovné požiadavky, dostupnosť jedla či kultúrne trendy. To všetko mimoriadne zasahuje do nášho vzhľadu. Fyzická forma podlieha dobe no aj životnému štýlu. V budúcnosti toho môže byť ešte mnoho viac. Frekventované výlety do vesmíru, alebo spolužitie s technickými vymoženosťami, môže veľmi podstatne zmeniť to, čo v súčasnosti nazývame krásou.

Umelec Nickolay Lamm má na svojom účte mnoho významných projektov. Jedným z nich je chápanie ženskej krásy a to ako veľmi sa klasické ideály odlišujú od reality. Nedávno zrealizoval nápad rovnakého projektu, no tento krát so zameraním na mužov. Pri svojej práci začal zbierať fotografie, ktoré vyobrazovali mužskú postavu a jej transformácie od roku 1870 až dodnes. Neskôr vytvoril 3D modely mužov v jednotlivých obdobiach, aby dokázal poukázať na túto obrovskú, neveľmi očividnú zmenu.

Samozrejme, pohľad na túto problematiku je veľmi všeobecný, pretože každý jednotlivec sa líši ako vkusom, tak aj možnosťami práce so svojou formou. Zameranie tohto projektu však patrilo čisto postave, umelec nebral na ohľad odlišnosti ako je farba pokožky, črty tváre či farbu a úpravu vlasov. Tieto ilustrácie však dokážu pomôcť pri predstave toho, ako sa menil ideálny chlap naprieč poslednými dvomi storočiami.

1870

lammily.com
lammily.com

Na tejto fotke z roku 1894 sa nachádzajú členovia „Klubu tučných mužov“ v Connecticute. Klub bol založený v roku 1866 a jeho členovia museli vážiť minimálne 90 kilogramov. Tento nápad bol úspešný a rozšíril sa po celých spojených štátoch.

1930

lammily.com
imdb.com (Goldfinger)

V tomto čase sa nadváha začala spájať s nižšou triedou. Za touto zmenou stáli hollywoodski herci, ktorí museli pred kamerou vyzerať štíhlo. Pomerne bežná váha a vypracované telo sa stali ideálom.

1960

lammily.com
CC Wikimedia.org (Michael Conen)

Na konci 60. rokov začala vznikať nová kultúra, ktorá odmietala vzhľad spájaný s mainstreamovou vlnou. Hviezdy rock ‚n rollu reprezentovali vtedajšie ideály dlhými vlasmi a chudými postavami.

1980

lammily.com

Arnold Schwarzenegger

Počas 80. rokov sa začal formovať trend veľmi svalnatej postavy. Bodybuilding sa stal populárnou aktivitou, ktorá bola neodmysliteľnou súčasťou akčných hrdinov.

1990

lammily.com
imdb.com (Fight Club)

V deväťdesiatkach opäť svalstvo vyšlo z módy a prišiel na rad vzhľad obyčajného muža. Atraktivita spočívala v tom byť kultivovaný nie divoký.

lammily.com

Súčasný ideál je veľmi podobnému spred dvadsiatich rokov, štíhla no stále svalnatá postava. Tento vývoj však bude pokračovať a to bude ovplyvnené okolitým vývojom sveta. Samozrejme, ideál sa vždy líši od bežného tela, či už pri mužoch alebo ženách. V budúcnosti by nové technológie mohli ovplyvniť to, ako vyzeráme všetci.

Pozri aj: Kontroverzný Salvador Dalí bol umelec telom aj dušou. V roku 1973 vytvoril bizarnú no sexi sériu snímok pre Playboy (NSFW)

businessinsider.com, lammily.com


Komentovať (0)