Na Slovensku klesá podiel pracovných ponúk vhodných pre absolventov a zamestnávatelia od nich čoraz častejšie vyžadujú predchádzajúce skúsenosti. Vyplýva to z analýzy dát portálu Profesia.
Situácia na pracovnom trhu sa podľa analytika pracovného trhu zo spoločnosti Alma Career Slovakia Martina Szaba mení aj vplyvom automatizácie. „Jednoduché úlohy na juniorských pozíciách čoraz častejšie preberajú technológie a umelá inteligencia, preto je dôležité získavať skúsenosti už počas štúdia,“ zdôraznil.
Rastú nároky na prax
Vlani zamestnávatelia zverejnili 72 100 ponúk vhodných pre absolventov, čo predstavovalo 29 % všetkých inzerátov. Ich podiel tak klesol z 36 % v roku 2019 približne na 27 % v tomto roku. Zároveň rastú nároky na prax. Kým v roku 2019 ju zamestnávatelia vyžadovali v 39 % absolventských ponúk, tento rok je to už približne polovica.
Ponuky pre absolventov stredných škôl sú najmä v obchode, vo výrobe a v administratíve. Absolventi vysokých škôl nachádzajú uplatnenie najmä v zdravotníctve, vo farmaceutickom priemysle a v informačných technológiách.
Môžete zistiť, koľko zarábajú vaši kolegovia: Do platnosti príde nový zákon, možno vám budú musieť zvýšiť plat
Z maternice vyťahovala plod špinavými prstami, novorodencom lámala väzy: Gynekologička pomohla stovkám žien
Psychologička prehovorila o prípade učiteľky v Nitre. Obkladač Vladislav o trende, ktorý Slováci oľutujú
Jiří vlastní 200-ročnú romantickú vilu v Toskánsku: Susedia nás hneď prijali, s kúpou domu vám tu všetci pomôžu
Najhorší pápež v histórii: Unášal pútničky a robil s nimi orgie, kardinála dal vykastrovať. Zomrel pri sexe s milenkou
Lukáš kontroluje nehnuteľnosti: Videl som dom zlomený na dve polovice. Skryté chyby často vyjdú draho
Slovensko prestalo rásť, Poliaci sú na míle ďaleko: Analytik povedal, aké opatrenia by nám naozaj pomohli












Nahlásiť chybu v článku