Foto: Luis Rogelio HM [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Jeseň už oficiálne zahájila svoje pôsobenie, následky leta sú však ešte stále badateľné.

Toto leto totiž opäť lámalo rekordy. Bolo sucho, horúco a miestami sme mali pocit, že teplejšie už ani nemôže byť. Každá ďalšia vlna horúčav ale dokázala opak. Horúčavy však nemajú len negatívne následky, ale aj pozitívne. Napríklad, portál IFLScience informuje, že toto leto odhalilo v španielskom jazere stavbu, ktorú nik nevidel 56 rokov.

Vlny horúčav odhalili monument

Umelo vytvorené jazero Valdecañas Reservoir v Španielsku po 56 rokoch odhalilo svoje tajomstvá. Aj túto krajinu totiž sužovalo teplo a po druhej vlne horúčav sa nad vodou ukázala pamiatka s názvom Dolmen of Guadalpera. Dolmen je pritom druh megalitickej stavby podobne ako Stonehenge v Británii, vďaka čomu vedci stavbu pomenovali aj španielsky Stonehenge.

Monument pozostáva celkom zo 150 žulových kameňov, pričom niektoré sú uložené vertikálne. Odhaduje sa, že monument bol postavený pred 7 000 rokmi, pričom vedci si myslia, že kedysi mal aj strechu a slúžil ako miesto vykonávania náboženských rituálov či ako hrobka. Objavený bol v roku 1926 nemeckým archeológom Hugom Obermaierom. Valdecañas Reservoir nechal následne vybudovať diktátor Francisco Franco v 60. rokoch.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

El #Stonehenge español

Príspevok, ktorý zdieľa manu_brea (@manu_brea),

Španielsky Stonehenge

Kamene sú uložené do kruhu, centrálna časť však tvarom pripomína vajíčko a meria približne 5 metrov. Vchod do centrálnej časti monumentu je tvorený otesaným kameňom vysokým dva metre a odborníci veria, že symbolizuje rieku Tagus. Práve na tejto rieke totiž bola vytvorená priehrada s umelou vodnou nádržou. Zvyčajne je celý monument ponorený vo vode, pričom najvyšší z kameňov sa nachádza tesne pod hladinou.

Za posledných niekoľko rokov však už monument viac neostáva pod vodou, ale následkom horúčav je čoraz častejšie čiastočne viditeľný na suchu.

Tretí najsuchší mesiac storočia

Tento rok však bol rekordne teplý a monument bol viditeľný úplne celý a to prvýkrát od roku 1963. Rekordné teplá trápia nielen Španielsko, ale celú severnú pologuľu. Čo sa však Španielska týka, nadpriemerné teploty pretrvávali počas celého leta až do septembra. Okrem toho, jún bol tretím najsuchším mesiacom, akému Španielsko muselo čeliť za posledné storočie. Mnoho vodných plôch preto čelilo vysychaniu, čo výrazne ovplyvnilo najmä španielske poľnohospodárstvo. Sucho bolo také drastické, že jeho následky bolo možné vidieť aj na satelitných fotografiách, ktoré vyhotovila NASA za pomoci zariadenia s názvom Operational Land Imager.

Earth Observatory NASA

NASA uverejnila snímky, na ktorých je možné vidieť zábery z roku 2013 a následne z roku 2019, rozdiely sú však šokujúce. Je na nich možné jasne vidieť, že v nádrži bolo tento rok oveľa menej vody ako po iné roky. Obyvatelia Španielska sa obávajú, že odhalenie monumentu by mohlo znamenať jeho skazu, keďže bol pod vodou ponorený tak dlho. Spisujú preto petíciu a dúfajú, že sa monument podarí premiestniť do bezpečia.

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články