independent.co.uk

Dnešná časť krátkych faktov na večer vám opäť prináša jednu rýchlu zaujímavosť. Novinky, aktuálne informácie, zaujímavosti z prírody, histórie, športu, rekordy či neuveriteľné príbehy. To všetko sa dočítate v našich faktoch.

Švédsky vedec sa začal pokúšať o úpravu DNA v zdravých ľudských embryách.  Tento pokus spravil z biológa Frederika Lannera prvého muža, ktorý sa pokúsil modifikovať gény v zdravých embryách. Tieto pokusy sa dlho považovali za tabu, hlavne kvôli bezpečnostným a etickým dôvodom.

Lanner sa pokúša upraviť gény, aby sa naučil viac o tom, ako gény ovplyvňujú vývoj embrya. Dúfa, že vďaka jeho výskumu sa podarí nájsť nové spôsoby, ako predísť neplodnosti a potratom. Taktiež dúfa, že sa mu podarí získať informácie o kmeňových bunkách embrya, čo môže viesť k ďalším výskumom, ktoré by mohli vyliečiť viacero chorôb.

Mnohí ho však kritizujú. Obávajú sa, že Lannerov výskum otvorí dvere ďalším výskumom a pokusom vytvoriť deti, ktorým by mohli rodičia vybrať vlastnosti a podľa toho ich modifikovať. Zmeny v DNA ľudských embryí môžu spôsobiť chybu, ktorá by mohla vytvoriť nové choroby, ktoré by postihli ľudskú rasu na generácie.

independent.co.uk
independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy