Foto: Pexels

Pred pätnástimi rokmi sa stalo čosi podobné, keď sme sa zbavili 10 a 20 halierových mincí.

V súčasnosti sa chystáme na podobný krok. Jedno a dvojcentové mince sú takisto zúžitkovateľné peniaze, avšak predstavujú záťaž, ako pre našu peňaženku, tak aj pre časové usporiadanie. Naše nákupy by sa tak už čoskoro mali zaokrúhľovať a z tohto rozhodnutia sa nemusia tešiť len zákazníci. Verdikt totiž uľahčí veľa roboty aj samotným predajcom.

S týmto návrhom prišiel Zväz obchodu SR, ktorému ho následne odobrila Národná banka Slovenska. Tak, ako sa na Slovensku pominuli pred rokmi drobné haliere, tak sa k podobnému riešeniu uchýlili aj krajiny ako Taliansko či Holandsko, kde sa už tiež neplatí jedno a dvojcentovými mincami. Podľa viceprezidenta Zväzu obchodu SR, Pavla Konštiaka, máme nedostatok pracovných síl, vďaka čomu sa v obchodoch tvoria dlhé rady.

Obmedzenie zbytočných drobných mincí by tento problém mohlo zmierniť. Uľavilo by sa zákazníkom, ktorým by z peňaženiek tieto mince zmizli, no zároveň aj obchodníkom, ktorí by ich na konci smeny nemuseli preratávať. Zatiaľ však hovoríme len o obmedzení používania týchto mincí. Pokiaľ by však boli dlhodobo nepoužívané, mohli by byť z obehu vyradené úplne.

Pixabay

Ak by však mala nastať takáto situácia, návrh by musela schváliť Európska únia. Stále však ide o dobrý krok, ktorý rozhodne urobí markantný rozdiel a to minimálne pri nákupoch v supermarketoch.

hnonline
Príbehy
0
Komentovať (0)