Foto: Unsplash.com

Ak si myslíte, že cestovanie a spoznávanie sveta je koníček len pre bohatých, mýlite sa.

Dnes sa dá cestovať po celom svete veľmi lacno a ak ste odvážni a nebojíte sa prijímať výzvy, môžete spoznať svet bez toho, aby ste minuli jediné euro. Samozrejme, ak pre to niečo urobíte. 

Pozreli sme sa na pár možností, ako môžete precestovať a spoznať svet úplne zdarma a bez toho, aby ste minuli vaše peniaze na ubytovanie či cestu.

Program Erasmus

Foto: Pixabay.com

Pokiaľ ešte študujete na vysokej škole, nikdy nebolo ľahšie spoznať novú krajinu. Program Erasmus pre študentov podporuje zahraničnú mobilitu vysokoškolských študentov a dokonca aj pedagógov. Využiť ho môže každý študent. Jediné, čo pre to musíte spraviť, je splniť pár podmienok a vybrať si jednu z krajín a škôl, ktorá vaša univerzita ponúka. To, že spoznáte novú krajinu zadarmo je v tomto prípade úplná pravda. Pri spoznávaní krajiny získate štipendium a ak sa viete uskromniť, určite vám tieto financie postačia na celý semester v danej krajine.

Zapojte sa do grantového programu Študenti do sveta

Problémom dnešnej spoločnosti je aj tzv. Braindrain, teda odliv šikovných mladých ľudí do zahraničia. Mladí proste túžia žiť v inej krajine, venovať sa lepšej práci či dostávať vyšší plat. Dnes je jednoznačne výzvou nájsť spôsob, ako zároveň mladým ľuďom poskytnúť znalosti v oblasti edukácie či spoznania sveta. Nadácia Tatra banky si uvedomuje, že získavanie nových vedomostí a skúseností je pre mladých ľudí nevyhnutné. Práve preto podporuje najlepších študentov, aby prostredníctvom zahraničných stáží a štúdií zbierali nové vedomosti a skúsenosti, a neskôr našli motiváciu vrátiť sa na Slovensko a zúžitkovať nadobudnuté poznatky u nás doma. Napríklad práve vďaka grantovému programu Študenti do sveta môžete získať až 5000 eur na náklady spojené s takýmto štúdiom.

Zahraničné stáže pre študentov a absolventov

Foto: Pixabay.com

Študenti majú obrovskú výhodu a majú státisíce možností. Jednou z ďalších možností je využiť a zapojiť sa do profesionálnych stáží, ktoré umožňujú ľuďom získať užitočné skúsenosti pre ich budúcu kariéru. A teraz bonus na záver. Takéto stáže môžu byť aj platené.

Dobrovoľníctvo

Foto: Pixabay.com

Ak sa nebojíte opustiť svoju komfortnú zónu a nebojíte sa čeliť novým výzvam, určite skúste dobrovoľníctvo. Jedlo a ubytovanie budete mať zabezpečené, taktiež vám v niektorých prípadoch organizácie preplatia aj cestu. Dobrovoľníctvo má okrem spoznania krajiny aj množstvo iných výhod. Dokonale spoznáte kultúru danej krajiny, vytvoríte si s ľuďmi silné vzťahy, zapojíte sa do cesty spoznávania samého seba a to najlepšie na záver: Pomôžete nie len sebe, ale aj iným ľuďom.

Inšpirujte sa jedným z mnohých inšpiratívnych príbehov Slovákov

Foto: Travelistan

Je veľa možností, ako svoju vášeň a cestovanie premeniť na činnosť, ktorá vás bude živiť. Ak ste komunikatívni, staňte sa sprievodcom. Ak máte blog, či Instagram, ktorý sleduje viac ľudí, využite to. Môžete tak písať recenzie na hotely či rôzne reštaurácie a jedno je isté. Ak budú mať vaše recenzie úspech, nielen že budete mať ubytovanie a jedlo zdarma, ešte vám za tento pobyt zaplatia. Možností je naozaj veľa a aj preto si prečítajte náš starší inšpiratívny rozhovor s Martinom Navrátilom o tom, ako sa dá precestovať 160 krajín sveta.

Spôsobov, ako cestovať tak, aby vás to finančne nezaťažilo, je nekonečne veľa. To, čo pre cestovanie potrebujete viac, ako peniaze, je vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

Pozri aj: Je to oficiálne potvrdené! 18 roční ľudia budú môcť cestovať vlakom po 30 krajinách Európy úplne zadarmo

Článok vznikol v spolupráci s Nadáciou Tatra Banky


Uložiť článok

Najnovšie články