Foto: TASR (AP Photo/Denes Erdos)

Podľa ministra vnútra Víta Rakušana bude opatrenie platiť minimálne do 1. januára

Česká polícia v piatok prijala preventívne celorepublikové opatrenie zamerané na školy a takzvané mäkké ciele. Na sociálnej sieti X tiež upozornila, že v teréne budú aj policajti s dlhými zbraňami. Podľa ministra vnútra Víta Rakušana bude opatrenie platiť minimálne do 1. januára, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Počnúc dnešným dňom sme prijali celorepublikové preventívne opatrenie vo vzťahu k mäkkým cieľom a školám. Nemáme informácie o žiadnej konkrétnej hrozbe a skutočne ide o prevenciu – signál, že sme tu a sme pripravení,“ napísala polícia s tým, že aktuálne kontaktuje prevádzkovateľov vytipovaných zariadení a zoznamuje ich s týmto opatrením. „Vidieť môžete aj policajtov s dlhými zbraňami,“ upozornila.

Foto: SITA/AP – David Josek

Okamžite po streľbe začali policajné tímy analytikov skúmať aj príspevky na sociálnych sieťach súvisiace s tragickou udalosťou. Objavili sa totiž aj také vyjadrenia, ktoré čin podporovali.

„Od včerajška evidujeme niekoľko konkrétnych prípadov ľudí, ktorých hrozný čin (údajne) inšpiroval a chcú ho nasledovať,“ napísala polícia a ubezpečila, že vo veci koná. Autori niektorých príspevkov budú zrejme trestne stíhaní, naznačili policajti.

Univerzita Karlova, na ktorej sa tragická udalosť vo štvrtok stala, úplne zrušila piatkové vyučovanie. Zrušili sa aj všetky akcie, na ktorých by sa mohlo zúčastniť viac než 20 ľudí.

Uložiť článok

Najnovšie články