foto: Unsplash, Wikimedia

V piatok 20. apríla začína 13. ročník multikultúrneho festivalu [fjúžn], ktorý organizuje Nadácia Milana Šimečku. Počas nasledujúcich dní prinesie bohatý program približujúci život nových menšín.

Príbehy cudzincov, ktorí svoj domov našli v iných krajinách, festival [fjúžn] predstaví od 20. do 27. apríla formou výstav, koncertov, diskusií, komunitných aktivít a ďalších podujatí na tému Dôvera. „Počas festivalu chceme predstaviť nové menšiny prostredníctvom konkrétnych ľudí a ich životných skúseností. Dôvera sa ťažko buduje k niekomu nekonkrétnemu, či niekomu, koho nepoznáme.

Festival dáva priestor na stretnutia v rôznych situáciách – pri jedle, na koncerte, workshope, diskusii či pri umeleckom diele. Veríme, že takto prispievame aspoň k tomu, že ľudia o sebe viac vedia, čo napomáha tvorbe lepších vzťahov medzi väčšinovou spoločnosťou a ľuďmi pochádzajúcimi z iných kultúrnych a jazykových prostredí,” hovorí riaditeľka Nadácie Milana Šimečku Nina Galanská.

Festival otvoria príbehy silných žien

Na multikultúrne zážitky návštevníkov naladí festivalový warm-up už vo štvrtok 19. 4. Americko-mexický fotograf Noel Rojo a slovenská žurnalistka Magdaléna Vaculčiaková otvoria v Open Gallery na Baštovej 5 výstavu projektu Ženy, ktoré zostali. Ten zachytáva každodenné životy žien z Mexika, Étiopie a Senegalu, ktoré zmenila migrácia najbližších. O hudobný program sa neskôr večer postará španielsko-argentínska kapela Colectivo Panamera a domáci Bad Karma Boy. Slovenská kapela si na vystúpenie v KC Dunaj pripravila aj špeciálnu spoluprácu s Graemom Markom, írskym pesničkárom pôsobiacim na Slovensku.

Počas prvého festivalového dňa sa v piatok v Novej Cvernovke bude konať diskusia s novinárkou Nazeehou Saeed, ktorá pochádza z Bahrajnu a momentálne žije v Paríži pod ochranou organizácie ICORN – International Cities of Refuge Network. V Bratislave bude diskutovať o otázkach slobody tlače a ľudských právach. Po aktuálnych spoločenských témach večer odľahčia stand-up vystúpenia v anglickom jazyku Joke’s On You a klubové podujatie ajlavmjuzik s DJmi Kutmah a Sofie.

Nezvyčajné tradície aj slovenské premiéry

Jednotlivé cudzinecké komunity a príbehy ich členiek a členov budú môcť návštevníci spoznať v nedeľu 22. apríla počas Dňa otvorených komunít. Celodenný program bude príležitosťou navštíviť viaceré komunitné centrá v Bratislave či zúčastniť sa aktivít v KC Dunaji. Pod jednou strechou si tu návštevníci budú môcť vyskúšať tradičné remeslá či kuchyňu, dozvedieť sa viac o procese žiadania o azyl, vyskúšať si hodinu slovenčiny pre cudzincov a predovšetkým stretnúť rozmanitých ľudí z rôznych končín sveta.

V rámci festivalu sa budú konať aj dve slovenské premiéry s účasťou tvorcov. Holandský dokument I Love My Muslim zobrazuje príbeh 62-ročnej Holanďanky, ktorá konvertovala na islam z lásky k 33-ročnému Líbyjčanovi. Kontrast spoločenskej hystérie okolo utečeneckej krízy so životom šiestich ľudí, ktorí v Česku hľadajú nový domov, zas ukazuje dokument Bohu žel režiséra Sašu Dlouhého. Divadelné predstavenie na motívy rómskej legendy predstaví francúzsky súbor Tamèrantong, ktorí tvoria rôznorodé deti žijúce na parížskom predmestí. Hru Cigánka Lorda Stanleyho, ktorá je oslavou tolerancie a rôznorodosti, súbor celú nacvičil v slovenčine. Téme náboženského fanatizmz, extrémizmu a povrchnosti v našej spoločnosti sa bude venovať predstavenie Mučeník v podaní divadla Gasparego.

Viac informácií nájdete na oficiálnom webe festivalu.

TS festivalu [fjúžn] (Michaela Kučová)
Uložiť článok

Najnovšie články