Michalka Kertiova / / Planéta Zem
Áno iste, každý z nás vie, že nie všetci ľudia na zemi žijú v panelákoch, vilách, karavanoch, či na intrákoch v Mlynskej doline… Na svete aj dnes nájdeme...

Áno iste, každý z nás vie, že nie všetci ľudia na zemi žijú v panelákoch, vilách, karavanoch, či na intrákoch v Mlynskej doline… Na svete aj dnes nájdeme obrovské množstvo kmeňov, ktoré nepotrebujú k životu nič viac, ako steny z dreva alebo slamenú strechu. Ale vedeli ste napríklad, že existuje kmeň, ktorý si stavia domy na stromoch? A to poriadne vysoko?  Ktovie, možno sa ježibaba  z rozprávky o Mrázikovi  pri stavbe svojej chalúpky na stračej nôžke trochu inšpirovala práve nimi.  Ale to už sú len čisté konšpirácie, tie prenechám radšej vedcom.

Toda_Hut

V takýchto obydliach žijú ľudia z dedinky, ktorá sa volá Toda a nachádza sa v Južnej Indii. Nazývajú ich dogles. To znie ako meno nejakého amerického domáceho maznáčika. „Dogles, otvor sa…“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fotografia interiéru jedného domčeka domorodých obyvateľov žijúcich v Taivane. Žeby inšpirácia pre bytových dizajnérov?

A toto je ten čarokrásny domisko na stračej nôžke. Je typickým obydlím pre kmeň Korovajov. Myslím, že strach z výšok v ich životoch skutočne miesto nemá. Ak by ste raz chceli vidieť túto krásu ukrytú v korunách stromov na vlastne oči, zájdite si na skok do Novej Guinei.

Maasai_4617

V takýchto luxusných domčekoch žije kmeň Masajov. To je ten kmeň, v ktorom vám stačí na to, aby vás vyhlásili za dospelého muža, uloviť leva. Ale je zaujímavé, ako málo môže človeku stačiť k životu.

96rw462[1]

Apartmány kmeňa Senufo- západná Afrika. Sú postavené z tehál a strechu majú slamenú. Snáď im tam nezvykne moc pršať.

shutterstock_32067517-1

Tento sympatický mladý pán, ktorého zmysel pre módu by isto ocenil nejeden módny návrhár, pochádza z kmeňa Zuluov. Domček, ktorý svojim módnym vkusom trošku zatieňuje, si v dnešných dobách môže pozrieť nejeden cestovateľ. Ktovie, možno sa tak obliekol práve kvôli nejakej peknej turistke zo Slovenska…

84887-050-850D147C

Kmeň Satho. Niektorí obyvatelia sa presťahovali do bohatších predmestí. Ale vždy si cez víkend nájdu čas, aby sa sem vrátili a strávili čas so svojou rodinou a priateľmi. A ani wifi im netreba.

tornasole_pygmies-639 (1)

Tieto apartmány sa zase nachádzajú v dažďových pralesoch republiky Kongo. Koľko asi tak trvá postaviť takýto príbytoček?

braz-nawe-fw-2008-35_screen

Enawene Nawe, malý amazónsky kmeň žijúci v lesoch Mato Grosso v Brazílii. Zaujímavosťou je, že tento kmeň sa do povedomia dostal až v roku 1974 a vtedy mal 97 obyvateľov. Dnes sa ich populácia pohybuje okolo 500 obyvateľov. Rýchli ľudia, rýchli.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

A čo hovoríte na príbytky nášho „kmeňa“?Komentovať (0)