Buzz Feed

Svet je plný netradičných úkazov a faktov, ktoré sa však nedajú všetky zhrnúť na jedno miesto. O niektorých určite vieš, no mnohé by boli prekvapením aj pre teba a preto sme si ich pre teba pár pripravili. Pokiaľ si zvedavý, pokračuj ďalej v čítaní no varujem ťa, pri mnohých sa ti pozastaví rozum.

Pokiaľ nevieš čo je mačacie piano alebo to, že epidémia smiechu môže naozaj existovať, si tu správne. Presvedč sa sám, že nasledujúce fakty nielen z histórie ľudstva sú také zvláštne, že na mnohé z nich určite nezabudneš a budeš sa s nimi chcieť podeliť so svojimi kamarátmi.

Najdlhší čas medzi narodením dvoch dvojičiek bol 87 dní.


Najhlbšia poštová schránka na svete je v zálive Sunami v Japonsku. Je 10 metrov pod vodou.


V roku 2007 sa Američan menom Corey Taylor pokúšal sfalšovať svoju smrť, aby mohol zrušiť zmluvu s telekomunikačnou spoločnosťou bez platenia poplatkov. Nefungovalo to.


Najstarší nájdený kondóm je zo 40. rokov šestnásteho storočia a bol vyrobený zo zvieracích a rybacích čriev.


Každý má unikátny odtlačok jazyka, presne ako odtlačky prstov.


Samičky klokanov majú tri vagíny.

Pexels

Casu marzu je syr zo Sardínie, ktorý obsahuje živých červov. Tieto červy môžu vyskakovať zo syra kým ho ješ, takže by si si mal zakrývať oči, aby ti do nich neskočili.


Najosamelejší tvor na svete je veľryba, ktorá volala svojho partnera vyše 20 rokov, no mala oveľa vyššie posadený hlas než ostatné veľryby, čiže nikdy neodpovedal.


Počas druhej svetovej vojny posádka britskej ponorky HMS Trident držala na svojej palube dospelého soba, ktorý sa volal Pollyanna, až 6 týždňov (bol to darček od Rusov).


Takzvaná severná leopardia žaba prehĺta svoju korisť pomocou očí. Zatlačí nimi jedlo dole hrdlom tým, že ich zasunie dozadu do hlavy.


Prvý človek, ktorý močil na Mesiaci bol Buzz Aldrin, krátko po tom, ako vstúpil na jeho povrch.

Pexels

Niektoré muchy živiace sa ovocím sú geneticky odolné voči opitosti, ale len pokiaľ majú neaktívnu verziu génu, ktorý vedci volajú „happyhour“.


Experimenty ukázali, že samec opice druhu makak je ochotný zaplatiť za to, aby sa pozrel na obrázky zadkov samičiek tohto druhu.


V roku 1567 muž s najdlhšou bradou na svete umrel pri tom, ako sa o ňu potkol keď utekal pred ohňom.


Tanečná horúčka v roju 1518 sa konala v Štrasburgu a trvala mesiac. Tisíce ľudí mesiac bezdôvodne tancovali. Niektorí z nich sa utancovali k smrti.


Vladimir Nabokov skoro vynašiel smajlíka (chýbali mu však oči).


Škandinávsky gróf Sigurd Mocný bol zabitý svojim nepriateľom, ktorého popravil pár hodín predtým. Priviazal jeho hlavu na svoje sedlo, no zatiaľ čo išiel domov ho škrabol jeden z jeho vyčnievajúcich zubov a neskôr zomrel na infekciu.


Holandská dedina Giethoorn nemá žiadne cesty, je postavená len z kanálov a mostíkov.

Pixabay

Rodina s modrou pokožkou žije v Kentucky už niekoľko generácií. Svoju modrú farbu získali vďaka genetickému ochoreniu známemu ako methemoglobinémia.Silné zemetrasenie môže trvalo skrátiť dĺžku zemského dňa pohybom rotácie zemskej osi. Zemetrasenie v Japonsku v roku 2011 skrátilo deň asi o 1.8 mikrosekundy. V roku 2004 nás zemetrasenie v Sumatre stálo asi 6,8 mikrosekundy.


Prvý americký film ukazujúci ako sa vyprázdni toaleta priamo na obrazovke, bolo Hitchcockove Psycho.


Na Antarktíde existuje ľadovec z názvom „Krvácajúce Vodopády“ z ktorého sa pravidelne vylieva červená tekutina a pôsobí to ako keby ľadovec krvácal. Je to však vlastne len oxidácia slanej vody.


V roku 2008 vedci objavili nový druh baktérie, ktorá žije v laku na vlasy.


Vrch Eiffelovej veže sa nakláňa od Slnka, pretože kov sa na slnku zahrieva a rozťahuje. Môže sa takto posúvať až o sedem palcov.

Pexels

Podplukovník „Šialený“ Jack Churchill bol jediný britský vojak, ktorý v druhej svetovej vojne zabil nepriateľa lukom. „Šialený Jack“ trval na tom, že do boja pôjde vyzbrojený len stredovekým lukom a mečom.


Americký ranger Roy C. Sullivan držal rekord za počet zasiahnutí bleskom. Medzi rokmi 1942 a 1977 ho blesk zasiahol až 7-krát. Zomrel však na to, keď v roku  1983 sám seba postrelil.


Najdlhšie hudobné vystúpenie v histórií sa stále koná a to v kostole v Halberstadte, v Nemecku. Ide o organové vystúpenie, ktoré začalo 5. septembra 2001 a má skončiť až v roku 2640. Poslednýkrát bola na orgáne zmenená nota v roku 2013 a ďalšia zmena je naplánovaná na rok 2020.


Na hraniciach USA a Kanady je opera, ktorá má javisko a polovicu hľadiska v jednej krajine a druhú polovicu hľadiska v druhej.


Drobný parazit toxoplasma sa môže prenášať sexuálne len keď je v črevách mačiek. Preto krysy infikované týmto parazitom zmenia svoje správanie tak, že majú menší strach z mačiek.


Katzenklavier („mačacie piano“) je hudobný nástroj vyrobený z mačiek. Vznikol v 17. storočí v Nemecku a spočíval v zoradených mačkách s rôznymi výškami hlasov a hralo sa na ňom prechádzaním nechtami po mačacích chvostoch.


Na svete existuje jedna obrovská kolónia mravcov, ktorá je rozšírená cez tri kontinenty a pokrýva veľkú časť Európy, západné pobrežie USA a západná pobrežie Japonska.

Pexels

Najväčšia snehová vločka na svete mala skoro 40cm.


Epidémia smiechu, ktorá trvala skoro rok vypukla v roku 1962 v Tanzánií. Niekoľko tisíc ľudí v niekoľkých dedinách sa nekontrolovateľne smiali až museli zatvoriť niekoľko škôl. Nebola to však zábava- ďalšie symptómy boli totiž plač, mdloby, vyrážky a bolesti.


Rimania si bielili zuby močom. Údajne to fungovalo ale prosím… neskúšajte to.


V tele máme vyše 96 000 kilometrov žíl a ciev. Keby sme ich všetky položili za sebou na zem, obopli by celú zemeguľu viac než dvakrát.

Pozri aj: 10 faktov a zaujímavostí o časových pásmach, ktoré ste (pravdepodobne) nevedeli

interez.sk (Ivana G.), buzzfeed.com
Príbehy
0
Komentovať (0)