branči / / Zaujímavosti
Spánok, tá veľmi záhadná a úžasná činnosť, ktorá je spojená so snívaním. Každý sníva rád, ale vedeli ste o snoch a snívaní tieto zaujímavé...

Spánok, tá veľmi záhadná a úžasná činnosť, ktorá je spojená so snívaním. Každý sníva rád, ale vedeli ste o snoch a snívaní tieto zaujímavé veci?

sleeping

1. Slepí ľudia snívajú tiež

Ľudia, narodený ako nevidiaci, ktorí  nevidia žiadne predmety a osoby ani v snoch. To neznamená, že nesnívajú. Ich sny sú trošku iné ako tie naše, ale aj napriek tomu sú rovnako živé ako u vidiacich ľudí a prežívajú rôzne druhy emócií.

2. Väčšinu svojich snov si nepamätáme, až 90 percent snov zabudneme

Do 5 minút po zobudení je už polovica vašich snov zabudnutá. Do 10 minút je preč už 90% snov. Slávny poet, Samuel Taylor Colerdridge, sa jedno ráno zobudil s fantastickým snom. Okamžite vzal pero a začal písať. Práve vďaka tomuto sa stal jedným z najslávnejších spisovateľov Anglicka. Pri písaní 54. riadku písaní jeho vízie, mu do domu vtrhli muži a zatkli ho (doteraz sa nevie presne o čo sa jednalo). Po prepustení (asi po 2 dňoch), Samuel už nebol schopný si spomenúť na jeho sen a toto dielo poézie nebolo nikdy dopísané.

winter_dreaming

3. Sníva sa úplne každému
Každý človek  má sny (výnimkou je, ak niekto trpí mimoriadnou psychickou poruchou). Niektorý si ich ale nepamätajú.

4. Námesačnosť

Námesačnosť je zvláštna nebezpečná choroba spánku. Okrem „tradičných“ prechádzok v spánku, sa však objavili aj podstatne bizarnejšie. V USA zaznamenali prípad ženy, ktorá námesačná mávala sex s viacerými mužmi naraz a muža, ktorý námesačný prešiel takmer 40 km, aby zabil svojho príbuzného

sleepwalkKomentovať (0)