Spánok, tá veľmi záhadná a úžasná činnosť, ktorá je spojená so snívaním.

Každý sníva rád, ale vedeli ste o snoch a snívaní tieto zaujímavé veci?

1. Slepí ľudia snívajú tiež

Ľudia, narodený ako nevidiaci, ktorí  nevidia žiadne predmety a osoby ani v snoch. To neznamená, že nesnívajú. Ich sny sú trošku iné ako tie naše, ale aj napriek tomu sú rovnako živé ako u vidiacich ľudí a prežívajú rôzne druhy emócií.

2. Väčšinu svojich snov si nepamätáme, až 90 percent snov zabudneme

Do 5 minút po zobudení je už polovica vašich snov zabudnutá. Do 10 minút je preč už 90% snov. Slávny poet, Samuel Taylor Colerdridge, sa jedno ráno zobudil s fantastickým snom. Okamžite vzal pero a začal písať. Práve vďaka tomuto sa stal jedným z najslávnejších spisovateľov Anglicka. Pri písaní 54. riadku písaní jeho vízie, mu do domu vtrhli muži a zatkli ho (doteraz sa nevie presne o čo sa jednalo). Po prepustení (asi po 2 dňoch), Samuel už nebol schopný si spomenúť na jeho sen a toto dielo poézie nebolo nikdy dopísané.

3. Sníva sa úplne každému
Každý človek  má sny (výnimkou je, ak niekto trpí mimoriadnou psychickou poruchou). Niektorý si ich ale nepamätajú.

4. Námesačnosť

Námesačnosť je zvláštna nebezpečná choroba spánku. Okrem „tradičných“ prechádzok v spánku, sa však objavili aj podstatne bizarnejšie. V USA zaznamenali prípad ženy, ktorá námesačná mávala sex s viacerými mužmi naraz a muža, ktorý námesačný prešiel takmer 40 km, aby zabil svojho príbuzného

5. Obsah sna si najviac pamätáme, ak sa prebudíme počas sna

Polovicu sna zabudneme už päť minút po prebudení. Po ďalších piatich minútach sa nám vymaže až 90% obsahu sna. Ak si ho však vedome zrekapitulujeme alebo zapíšeme, uložíme si ho do pamäti a zapamätáme si ho na dlhšiu dobu.

6. V snoch sa nám nesnívajú žiadne cudzie veci, sníva sa nám len to, čo poznáme

V snoch sa nám zobrazujú len predmety a osoby, ktoré sme v reálnom živote niekedy videli, nemuseli sme ho poznať, stačí ak ho uvidíme na ulici. Tvár človeka sa nám prenesie do sna, v ktorom táto osoba môže vystupovať ako milenec, rodič alebo aj vrah.

7. Asi 12% ľudí má len čiernobiele sny

Podľa zistení má až 12% ľudí len čiernobiele sny a môžu si tak užiť umelecký starodávny film. Výskumy však zatiaľ nepreukázali, či má čiernobiely sen väčší emočný náboj ako farebný alebo naopak.

8. Počas spánku je telo paralyzované, aby nereagovalo na obsah snov

Ku spánkovej paralýze dochádza najčastejšie pri zaspávaní a pri prebúdzaní. Pri zaspávaní môžeme preto niekedy pociťovať halucinácie, pretože ešte nespíme, ale už snívame. Keď máme živé sny, dochádza k REM fáze – telo spí a nehýbe sa, podobne ako pri ochrnutí.
9. Abstinujúci ľudia majú emotívnejšie a divokejšie sny
Ľudia, ktorí prestali fajčiť alebo piť majú oveľa živšie sny ako predtým. Výnimkou nie je ani to, keď sami seba pristihnú vo vlastnom sne ako „zhrešili“. Emotívny dopad to má v podobe paniky, výčitiek a hnevu, ktorý prežíva človek aj po prebudení zo sna.10. Ľudia, ktorí chrápu, nemôžu snívať
Ľudia, ktorí počas spánku chrápu, v ten moment nesnívajú. Sny sú totiž veľmi plaché a reagujú niekedy ešte skôr, ako si vieme predstaviť.

10. Fyzika nefunguje

V snoch nefungujú fyzikálne zákony, aj preto zažívame pri snívaní situácie ako zo sci-fi filmov. Dokážeme napríklad lietať, keď padáme z veľkej výšky a nič sa nám nestane. Alebo sa prechádzame sa po iných planétach bez skafandrov a pod.

11. Za jednu noc môžeme mať 4 až 7 snov

V priemere sa nám každú noc môže snívať nový sen raz za jednu až dve hodiny.

12. Zvieratám sa sníva tiež

Táto štúdia bola vykonaná na mnohých zvieratách rôznych druhov a všetky vykazovali počas snívania rovnaké mozgové vlny ako ľudia. Tí ktorí majú doma psa alebo mačku, nepochybujú. Labky sa často pohybujú ako pri behu a zvieratko vydáva štekavé zvuky, ako by sa za niečim naháňalo.

13. Prestaňte fajčiť a budete mať pestrejšie sny

Ľudia, ktorí fajčili dlhšiu dobu a potom prestali, uvádzajú, že majú oveľa živšie sny ako predtým. Až 97% rôznych tém snov nemali počas fajčenia. Navyše spomedzi 293 spýtaných abstinentov, až 33% vraví, že za obdobie 1-4 týždňov mali minimálne jeden sen o fajčení. Sny o fajčení sú výsledkom výrazného ústupu tabaku.

Uložiť článok

Najnovšie články