Prípad 15-ročného dievčaťa z roku 2016. Foto: Amar Pujari, Mandeep S Bajaj/BMJ Case Reports

Stav je nesmierne vzácny.

Pohľad na krv, ktorá vyteká z očí dieťaťa by šokovala každého rodiča. Takýto šok zažila aj jedna matka z Indie, keď videla, ako jej dcére stekajú po tvári krvavé slzy.

Nedávna prípadová štúdia uverejnená v BMJ Case Reports očných lekárov z Inštitútu lekárskych vied All India v Naí Dillí podrobne opísala podivný a veľmi zriedkavý prípad známy ako hemolacria, uvádza portál Science Alert.

Trikrát denne krvavé slzy

Podľa matky dievčaťa boli krvavé slzy v predchádzajúcich týždňoch u 11-ročného dievčaťa každodenným javom. Dievča nemalo žiadne bolesti no napriek jej asi dva až trikrát denne náhle stekali krvavé slzy niekoľko minút.

Bojím sa o zdravie mojej dcéry,” povedala podľa lekárov matka.

Príčinu nezistili

Klinika, na ktorú matka s dcérou prišla, sa rozhodla zistiť príčiny tohto javu, zakaždým však nenašli žiadne vysvetlenie. Pacientka nemala anamnézu traumy alebo hocijakej choroby. Jej slzné žľazy sa javili ako neporušené, jej krvné testy nevykazovali žiadne anomálie a okrem toho, že mala krv v slzách, nebol jej stav nijako neobvyklý.

Lekári nedokázali prísť so žiadnym vysvetlením, prečo k stavu dochádza. Napriek tomu neustále niekoľko dní pozorovali, ako dievčaťu tečú krvavé slzy.

Mimoriadne zriedkavý stav

Takýto stav je mimoriadne zriedkavý, aj keď sa sporadicky vyskytuje. Niekedy sa vyskytuje u dospievajúcich dievčat v období menštruácie, no v týchto prípadoch ich spôsobujú hormóny. V štúdii z roku 1991 bolo sledovaných 125 dobrovoľníčok a u pätiny z nich našli stopy krvi v slzách počas menštruačného cyklu.

Prípad 15-ročného dievčaťa z roku 2016. Foto: Amar Pujari, Mandeep S Bajaj/BMJ Case Reports

Krv v slzách sa neobmedzuje iba na ženské pohlavie. Pred dvomi rokmi prišiel na taliansku pohotovosť muž v strednom veku, ktorému z očí vytryskla krv. Tu ale prišli na príčinu a bolo to prekrvenie v spojivkovej membráne.

Príčin, ktoré môžu spôsobovať krvácanie z očí je viacero. Môže to byť hemofília či Oslerov-Weberov-Renduov syndróm. Stav môžu spôsobiť tiež niektoré lieky.

Bohužiaľ, v prípade 11-ročného dievčaťa sa žiadne z týchto vysvetlení nepotvrdilo, a tak stav nevedia ani liečiť. Jej diagnóza bola stanovená ako idiopatická, teda jej príčina je neznáma. A to je na celej situácii najpodivnejšie.

Lekári a najmä rozrušená matka dúfajú, že stav prejde sám od seba a tak rýchlo ako prišiel, tak sa aj vytratí.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )