Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Áziu nepozná veľa ľudí, a preto sme sa rozhodli spracovať tento článok, v ktorom sa vám snažíme priblížiť, čo všetko môžete na tomto kontinente nájsť. Rozmanitú kultúru, prírodu, bohatú históriu a mnoho ďalšieho.

Ázia: Zaujímavosti a fakty

V Kyote v Japonsku je viac ako 1600 chrámov

yurukaze.com
yurukaze.com

Kyoto je veľmi zaujímavé Japonské mesto s bohatou históriou. Bolo hlavným mestom po tisícky rokov. Býva v ňom 1,5 milióna ľudí, ktorí sú obklopenými pamiatkami a históriou.

Tieto „historické pamiatky starovekého Kjóta“ sú na zozname svetového dedičstva UNESCO, spolu s chrámom Kennin-ju, ktorý je považovaný za najstarší chrám. Bol postavený v roku 1202 n.l. a je domovom posledného odpočinku mnícha Eisai, ktorý priniesol do Japonska Zen budhizmus.

Hong Kong znamená „voňavý prístav“

Toto môže byť pre mnohých ľudí šokujúcou informáciou vzhľadom na dnešný stav Hong Kongu. Moderné mesto, finančné centrum sveta, v ktorom sa všetci ponáhľajú, nebolo vždy také ak odnes. Kedysi malo viac príjemné podmienky a aj vôňu. Hovorí sa aj, že Hong Kong je Benátkami východu.

V Singapure je budova, ktorá je inšpirovaná robotom zo Star Wars

lucasfilm.com
lucasfilm.com

Nie je to len výmysel architekta pre jeho zábavu. Budova sa otvorila v roku 2013 a volá sa rovnako ako roboty vo filme Star Wars, teda ‘The Sandcrawler’. Svoje brány otvorila v roku 2013 a sídli v nej firma Lucasfilm Ltd, ktorá stojí za celým Star Wars. Otvorili si tu svoju pobočku animácie a umenia pre Áziu. Ak ste fanúšikom Star Wars, mohol by to byť ďalší dobrý dôvod, prečo by ste mali študovať v Singapure.

Čína vyrába 45 miliárd párov čínskych paličiek každý rok

Áno, v Číne je veľa ľudí, no aj tak je to veľké číslo. Okrem toho, že vyrábajú paličky pre svoju potrebu, niektoré čínske reštaurácie začali dovážať paličky z Ameriky, pretože používajú ľahšie drevo, ktoré sa ľahšie spracuje. Ak budete cestovať po Ázii, naučte sa jesť paličkami a majte na vedomí, že ukazovať počas jedenia paličkami na iných ľudí je veľmi neslušné.

Južná Kórea má druhý Valentín pre ľudí, ktorí sú slobodní

nippon.com
nippon.com

Vo východných kultúrach dominuje deň Valentína (14. február), počas ktorého si páry rozdávajú darčeky a oslavujú svoju lásku. V Južnej Kórei je to však úplne inak. 14. február je len ďalším z 12 dní lásky, ktorý sa oslavuje každý mesiac. 14. februára dávajú ženy mužom čokoládu, aby im prejavili svoju náklonnosť. O mesiac neskôr , 14. marca (oslavuje sa Biely deň), im to muži opätujú a dajú im nejaký dar.

Ak ste však nedostali žiadny dar ani v jeden dátum, nebojte sa! 14. apríla sa oslavuje Čierny deň, počas ktorého oslavujú tí, ktorí nemajú partnerov. Stretnú sa a najedia sa tradičným jedlom jajangmyeon, čo sú čierne rezance, po ktorých je tento deň pomenovaný.

V Indonézii sa nachádza viac ako 150 sopiek

wikipedia.org
wikipedia.org

Indonézia sa nachádza na hranici Tichomorskej platne – oblasti známej ako „Ring of Fire/Ohnivý kruh“. Je ľahké zistiť, prečo bolo toto miesto pomenované práve takto. V súčasnosti sa tu nachádza totiž až 127 aktívnych sopiek. Najaktívnejšia sopka v Indonézii sa volá Mount Merapi (môžete ju vidieť na obrázku), ktorá sa nachádza na ostrove Java. Sopka vybuchuje približne každé 2-3 roky.

Japonsko „vyprodukovalo“ až 22 Nobelových laureátov

To je viac na jedného obyvateľa než akékoľvek iné ázijské krajiny. Japonsko je už dlho hrdé na svoju povesť silného vývoja technológie, kultúry a umenia, ktorá začala dlho predtým než sa v tejto krajine vyhrala prvá Nobelova cena v roku 1949, ktorú dostal teoretický fyzik Hideki Yukawa.

Juhovýchodná Ázia je domovom najväčšieho kvetu na svete

potokito.blogspot
potokito.blogspot

Koľko zaujímavostí o kvetoch ste už počuli? Pravdepodobne nie veľa, a preto vám predstavíme jeden, ktorý by ste si mali zapamätať. Kvet sa našiel v lesoch v Malajzii, Thajsku a Indonézii a niekedy meria až meter na šírku. Volá sa The Rafflesia a v Indonézii sa stal oficiálnym národným kvetom.

V Ázii nájdete aj svetovo najmenšieho cicavca

Západné Thajsko je domovom netopiera thajského, tiež známeho ako čmeliakov netopier. Je považovaný za najmenšieho cicavca na svete. Tieto malé netopiere rodia raz ročne a zvyčajne žijú v jaskyniach v kolóniách tvorených približne 100 jedincami.

Indonézia je celosvetovo štvrtou najľudnatejšou krajinou

Vedeli ste, že Indonézia je hneď za Čínou, Indiou a Amerikou v rebríčku najľudnatejších krajín?  Jej obrovská rozloha, vrátane mnohých ostrovov, priniesla početnú škálu rôznych kultúr s rôznymi zvykmi a tradíciami z ostrova na ostrov.

Interez.sk(košo), topuniversities.com