foto: Martin Mavrátil, travelistan.sk

V niektorých mestách na svete naberá zima úplne iný význam.

Sibírska tundra, kanadská divočina či ďaleká východná Čína. Obyvatelia týchto lokalít bežne čelia niektorým z najdlhších a najnáročnejších zimných sezón. Pretrvávajúci arktický vzduch a teploty s dvojcifernými hodnotami pod nulou. Poďme sa pozrieť aspoň na 5 z nich, kde sa z rozprávkového ľadového kráľovstva stáva bežná realita.

Jakutsk, Rusko

Najnižšia nameraná teplota: −64,4 °C (5. február 1891)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Виды города. Автор фото: @tuyas_ok

Príspevok, ktorý zdieľa Якутск (@yakutskgram),

Jakutsk je hlavným mestom najväčšej republiky Ruskej federácie. Nachádza sa vo východnej časti krajiny na Sibíri a je vzdialený len niekoľko tisíc kilometrov od polárneho kruhu. Okrem najnižšej nameranej teploty v roku 1891 sa za najchladnejší mesiac považuje január. V roku 1900 bola priemerná teplota v januári neuveriteľných −51,2 °C.

Zimy v tomto meste sú dlhé a chladné a v období medzi 10. novembrom a 14. marcom sa nikdy nepodarilo namerať teplotu nad bodom mrazu. Napriek tomu, že sa zima v meste Jakutsk považuje za jednu z najchladnejších na svete, v letných mesiacoch, špeciálne v júli, sa teploty dokážu vyšplhať cez 30 °C. Patrí preto medzi mestá s najväčším teplotným rozdielom medzi ročnými obdobiami.

Ojmiakon, Rusko

Najnižšia nameraná teplota: -71,2 °C (26. január 1926)

V Rusku ešte chvíľu ostaneme, a to konkrétne v meste Ojmiakon, nachádzajúcom sa v rovnakej republike ako Jakutsk. Toto malé mesto má približne 500 obyvateľov, ktorí musia každý deň čeliť extrémnym podmienkam. Jediným miestom, kde bola oficiálne nameraná nižšia teplota (−89,2 °C) je len Antarktída. Napriek tomu, že sa Ojmiakon s Jakutskom nachádza v tom istom regióne, letá tu nezvyknú bývať také teplé. Iba v mesiacoch jún a júl neklesá teplota pod −10 °C.

Minulý rok vyšiel aj krátky dokumentárny film s názvom “Príbeh najchladnejšieho obývaného miesta Oymyakon”, ktorý režíroval 24-ročný mladý Košičan Dominik Bari. Film bol kvalifikovný Americkou filmovou akadémiou na Oscara v kategórii “krátky dokument”, vôbec ako prvý v histórii Slovenska a nás mrazí už len pohľad na jeho zábery.

Charbin, Čína

Najnižšia nameraná teplota: −52,3 °C

Niet sa čo čudovať, že toto mesto patrí medzi najchladnejšie na svete, keďže leží neďaleko hranice s Ruskom. Spomedzi hlavných miest Číny má najtrpkejšie zimy, preto je vyhlásené ako ľadové mesto. Je známe najmä svojim unikátnym ľadovým festivalom, ktorý funguje od roku 1985. Bežná teplota v januári klesá na −22 °C až −24 °C a minuloročná zima sa považuje za jednu z najchladnejších v histórii s teplotami až −47 °C.

Yellowknife, Kanada

Najnižšia nameraná teplota: −51,2 °C (31. január 1947)

Najchladnejším mesiacom hlavného mesta kanadských Severozápadných teritórií je január s priemernou teplotou okolo −26 °C. Yellowknife sa nachádza na kanadskom štíte a vznikol počas ústupu ľadovca v poslednej dobe ľadovej. Letá v tomto meste sú miernejšie, a síce v roku 1989 bola najvyššia nameraná teplota 32,5 °C, priemerná sa pohybuje len okolo 17 °C. Zaujímavosťou je, že toto mesto má najslnečnejšie letá v celej krajine a priemerne svieti slnko v období medzi júnom a augustom až 1034 hodín. Môže sa tiež pochváliť aj jasnými zimnými nocami, vďaka ktorým možno pozorovať polárnu žiaru od polovice novembra až do začiatku apríla.

Winnipeg, Kanada

Najnižšia nameraná teplota: −47,8 °C (24. december 1879)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

City streets, so many different ways to view them. I want to give a huge shout out to my homie @menace204 for showing me this awesome one!

Príspevok, ktorý zdieľa ANTHONY URSO (@anthony_urso),

Na záver opäť Kanada. Tentokrát najväčšie mesto kanadskej provincie Manitoba a zároveň hlavné centrum aglomerácie, v ktorej žije viac ako 730 000 obyvateľov. Patrí medzi najchladnejšie hlavné mestá v Severnej Amerike. Nachádza sa v kanadských prériách, kde sa teplota v januári pohybuje medzi −20 °C až −22 °C, ale teploty dokážu klesnúť aj pod −40 °C. Mesto aj napriek svojim mrazom ponúka obyvateľom a návštevníkom mnoho aktivít. Napríklad 3. marca 2019 sa uskutoční už štvrtý ročník 10-kilometrového behu s názvom “Polar bear run” a po odbehnutí si môžete vychutnať palacinky vo vykurovanom stane.

8
Uložiť článok
Komentovať