foto: Ilu pixabay.com

Na Slovensku dnes začal premávať školský autobus, ktorý bude slúžiť na bezplatnú prepravu žiakov na trase Vojka – Bodíky - Dobrohošť – Rusovce do tamojšej základnej školy a späť.

Pilotný projekt školských autobusov potrvá do konca júna. Má zvýšiť bezpečnosť cestovania detí do škôl a pomôcť obciam rozhodnúť sa, či financovať vlastnú školu, alebo uprednostniť prepravu detí do školy v susednej obci či meste. Je výsledkom dohody ministra školstva, vedy, výskumu a športu.

Počas dvoch mesiacov bude prebiehať testovanie projektu, predbežné náklady na vodiča a pohonné hmoty má rezort prepočítané, autobusy dodá ministerstvo vnútra. Obce budú môcť autobusy využívať aj na pomoc seniorom či športovým klubom.

Rozhodujúci môže byť postoj rodičov, ktorí sa rozhodnú, či je pre nich lepšie a pohodlnejšie posielať deti do menšej školy, alebo zvolia dochádzku detí do väčšej školy s väčším množstvom mimoškolských aktivít, do ktorej sa deti budú prepravovať autobusmi.

Projekt školských autobusov prinesie prínos v zvýšení bezpečnosti žiakov, lepšej organizácii dopravy a zefektívnení školského systému. Zároveň podľa  autobusy uľahčia život rodičom, ktorí musia čas denného programu vyčleniť na odvoz detí do a zo škôl.

Pozri aj: Formát Mp3 končí. Jeho tvorcovia po mnohých rokov skončili s jeho podporou

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)