Vianočné trhy v Banskej Bystrici, foto: Archív TASR

Pri vianočných trhoch sa v posledných rokoch dbá aj na ochranu životného prostredia.

Spoločnosť sa za posledné roky poriadne zmenila. Vďaka zvýšenému povedomiu o znečistení našej planéty a dôsledkoch klimatickej zmeny, sa aj ľudia na Slovensku začali hlbšie zaujímať o problematiku ochrany životného prostredia a aktívne k nej prispievať. Dopyt po zelenších riešeniach cítia aj samosprávy a mestá. V tomto duchu sa preto na Slovensku nesie aj obdobie adventu a s ním neodmysliteľne spojené vianočné trhy. 

Vianočné trhy patria každoročne k najobľúbenejším podujatiam a tradíciám. Popri cukrovinkách, ozdobách, remeselných výrobkoch a rôznych dekoráciách sa tu priatelia či rodiny stretávajú najmä kvôli občerstveniu. K tomu neodmysliteľne patrí najmä horúci vianočný punč, nechýba však ani široká ponuka jedál.

Ešte pred niekoľkými rokmi sa všetko podávalo v jednorázových plastových pohároch, jedlo sa z plastových tanierov príborom z rovnakého neekologického materiálu určeného na jedno a aj to nie príliš dlhé použitie. Potom sme však videli obrázky plastom zamorených morí a oceánov, sáčkov a igelitiek v žalúdkoch mŕtvych veľrýb a ďalšie podobné dôkazy o znečistení sveta. A zrazu sa dajú veci robiť aj na Slovensku celkom inak. Ako teda budú vyzerať vianočné trhy v desiatke najväčších slovenských miest?

Bratislava

Termín: 22. november – 22. december

Najrozsiahlejšie opatrenia v oblasti ochrany životného prostredia má počas vianočných trhov už tradične hlavné mesto. Bratislava sa chce tento rok čo najviac priblížiť k cieľu “zero waste” a teda počas adventu na trhoch vyprodukovať najlepšie žiadny, no minimálne teda čo najmenšie množstvo odpadu.

Povinnosťou predajcov je využívať opakovane použiteľné vratné poháre, kompostovateľný riad a triediť svoj odpad. Na vianočných trhoch budú navyše zriadené celkom 3 triediace stanice, pričom v každej bude 5 zberných nádob na kompostovateľný odpad, zmesový komunálny odpad, papier, plast a sklo. Pri každej stanici budú na triedenie dohliadať dvaja brigádnici. 

Kompostovateľné riady a príbory sú určené na jedno použitie. Vyrobené sú z čisto prírodných materiálov ako napríklad kukuričný škrob alebo cukrová trstina. Po vytriedení sa po niekoľkých týždňoch rozkladajú na kompost. Opakovane použiteľné vratné poháre budú fungovať na podobnom systéme ako na letných festivaloch. Návštevník trhov zaplatí zálohu, ktorá mu bude po odovzdaní pohára vrátená, poprípade si môže pohár bez nároku na zálohu ponechať.

Vianočné trhy v Bratislave, foto: Archív TASR

Košice

Termín: 01. december – 23. december a 26. decembra – 06. január

Na ochranu životného prostredia počas adventu myslí aj metropola východu. V Košiciach bude počas vianočných trhov jedlá a nápoje možné podávať výlučne v jednorazových nenávratných obaloch vyrobených z biodegradova­teľných plastov, v ekologických materiáloch (PLA plast, cukrová trstina) alebo papierových obaloch. Z používania sú vylúčené obaly z penového polystyrénu, PP, PS a PET plastu.

Zima v Košiciach, foto: Archív TASR

Prešov

Termín: 25. november – 23. december (stánky s občerstvením až do 31. decembra) 

O zelenšiu planétu tento rok konečne zabojujú aj v treťom najväčšom meste na Slovensku. Z prešovských vianočných trhov celkom zmiznú jednorazové plastové výrobky. Nahradia ich papierové poháre a drevené príbory, z ekologických materiálov budú aj taniere. Prešovčania si vianočný punč budú môcť navyše vychutnať aj z porcelánových hrnčekov s motívom prešovských Vianoc, ktoré si budú môcť na trhoch zakúpiť. Ako pre Korzár prezradil hovorca mesta Prešov, porcelánové šálky budú stáť 2,5 eura.

Vianočné trhy v Prešove, foto: Archív TASR

Žilina

Termín: 23. november – 23. december

Žilina dbala na ekológiu už počas minuloročných vianočných sviatkov, kedy vylúčenie plastov z tohto podujatia ešte nebolo na Slovensku samozrejmosťou. V ekologickom duchu tak pokračuje aj tento rok a na návštevníkov žilinských vianočných trhov opäť čakajú poháre, taniere či príbory z rozložiteľných a kompostovateľných materiálov.

Vianočné trhy v Žiline, foto: Archív TASR

Banská Bystrica

Termín: 23. november – 2. január

V meste pod Urpínom platilo pre stánkarov už počas minulého roka odporúčanie poskytnúť návštevníkom trhov občerstvenie ekologickým spôsobom. Ako nám prezradila hovorkyňa kancelárie primátora Dominika Mojžišová, mesto si počas minulého roka urobilo vlastný monitoring a do tohtoročného výberu záujemcov vyberala stánkarov, ktorí sa tohto odporúčania držali. V Banskej Bystrici by sa teda plastové poháre, taniere či príbor objaviť nemali, priamy zákaz však mesto podľa informácií od hovorkyne vydať nemôže.

Vianočné trhy v Banskej Bystrici, foto: Archív TASR

Nitra

Termín: 1. december – 23. december

Mesto Nitra už koncom októbra vo svojej tlačovej správe avizovalo, že tohtoročné vianočné trhy budú chutnejšie, typické slovenské a okrem toho aj ekologickejšie. „Stánkari majú nariadené používanie kompostovateľného riadu, z tohto materiálu musia byť poháre, taniere aj príbory,“ vyhlásil hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek. Mesto okrem toho zmenilo aj politiku výberu stánkarov a medzi jedno z hlavných kritérií pre tento rok zvolilo využívanie lokálnych surovín a produktov.

Vianočné trhy v Nitre, foto: Archív TASR

Trnava

Termín: 29. november – 22. december

Ekologické vianočné trhy pripravilo aj mesto Trnava. Podľa pravidiel mesta sú stánkari povinní pri predaji občerstvenia na priamu konzumáciu používať kompostovateľný riad, vrátane príborov, tácok a pohárov. Trnava tak vylúčila nielen jednorazové plasty, ale aj výrobky z papiera. Rovnaké nariadenia v meste platili aj minulý rok.

Vianočné trhy v Trnave, foto: Archív TASR

Trenčín

Termín: 5. december – 22. december

Po prvýkrát o ekologické obdobie adventu pokúsi mesto Trenčín. Vianočné trhy, ktoré sú súčasťou festivalu Čaro Vianoc pod hradom, budú po prvý raz nápoje podávať do vratných pohárov, pričom v stánkoch nenájdete ani žiadny plastový riad. K dispozícii tiež budú triediace stanice odpadu, kde budú návštevníkom pri triedení pomáhať dobrovoľníci.

Vianočné trhy v Trenčíne, foto: Archív TASR

Poprad

Termín: od 1. decembra

K otázke ochrany životného prostredia sa tento rok jednoznačne postavilo aj mesto Poprad. “Do podmienok pre predajcov bolo zapracované ustanovenie o nutnosti zabezpečiť a používať kompostovateľný riad a znižovať tak objem komunálneho odpadu a  predchádzať jeho vzniku. Všetci predajcovia sú tak povinní používať len ekoinventár. Táto povinnosť bude prísne kontrolovaná. V prípade porušenia spomínanej povinnosti budú stánkari vylúčení z vianočného jarmoku,” prezradila nám vo vyjadrení Jarmila Hlaváčová z oddelenia komunikácie mesta Poprad.

Vianočné trhy v Poprade, foto: Archív TASR

Martin

Termín: od 6. decembra 

V Martine budú počas tohtoročných vianočných trhov platiť rovnaké pravidlá ako počas minulého roku. Organizátori trhov stánkarov požiadali, aby pri občerstvení využívali ekologické materiály, pravidlo však neplatí záväzne.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )