Lukáš Mužla / / Ekológia
Znečistený vzduch bude čoskoro v čínskom meste Nanking minulosťou. V strede mesta totiž vyrastú dva vertikálne lesy, prvé v celej Ázii.

Veľkomesto Nanking, ktoré má viac ako 8 miliónov obyvateľov, je po Šanghaji druhým najväčším mestom východnej Číny. Tak ako každé sídlo takýchto rozmerov, aj Nanking sa stretáva s každodenným problémom znečistenia vzduchu a smogom. To však bude pre obyvateľov mesta už čoskoro minulosťou. V jeho centre totiž vyrastú prvé vertikálne lesy v Ázii. 

Dve vysoké budovy pokryté obrovským množstvom stromov, ktoré každodenne vyrobia čerstvý vzduch v inak znečistenom meste. To je projekt talianskeho architekta menom Stefano Boeri, ktorý bude už čoskoro zrealizovaný v čínskom meste Nanking. 200 a 108 metrové budovy, budú pokryté viac ako 1000 stromami a 2500 rastlinami a kríkmi. Na budovách bude rásť celkom 23 miestnych druhov, ktoré každý deň vyprodukujú pre obyvateľov mesta 60 kilogramom kyslíka. Projekt, ktorý má pomôcť znečistenému Nankingu, zbaví mesto ročne až 25 ton oxidu uhličitého.

Stefano Boeri
Stefano Boeri

Budovy budú slúžiť celému mestu. Obyvatelia v nich už budúci rok nájdu múzeum, hotel so strešným bazénom, školu „zelenej“ architektúry či klub pre mladých ľudí. Nanking pri tom nie je prvým projektom šikovného talianskeho architekta aj keď sa jedná o prvé vertikálne lesy v Ázii.

Podobné projekty vybudoval Boeri v talianskom Miláne a švajčiarskom meste Lausanne. Okrem Nankingu plánuje Čína podobné „zelené“ stavby aj v mestách Šijiazhuang, Liuzhou, Guizhou, Čchung-čching, ale aj obrovskom Šanghaji. Ak sa všetky plány splnia, bude Čína v projekte vertikálnych lesov držať svetové prvenstvo.

Stefano Boeri
Stefano Boeri
Stefano Boeri

Pozri aj: Skvelá správa z Holandska! Od začiatku roka tu ako v prvej krajine na svete jazdia všetky vlaky iba na veternú energiu

interez.sk (Lukáš M.), channelnewsasia.comboredpanda.com
0
Komentovať (0)