hiveminer.com

erik / / Ekológia
Od prvého januára 2017 sú všetky vlaky v Holandsku poháňané výhradne obnoviteľnou veternou energiou, ktorú produkuje viac ako 2 200 veterných turbín naprieč celou krajinou.

Neobnoviteľné zdroje energie sú presne také, ako znejú – neobnoviteľné, takže ak ich raz minieme, nie je žiadna cesta, ako ich znovu získať. Z tohto dôvodu sa všetky krajiny pokúšajú vymyslieť spôsob, akým by vyčerpávanie týchto zdrojov výrazne spomalili a zabránili tak možnej prírodnej katastrofe v budúcnosti. V súvislosti s týmto sa nedávno podaril Holandsku skutočne obdivuhodný úspech. Keďže je kvôli Severnému moru v Holandsku veľmi špecifické podnebie, nie je divu, že krajina v tomto boji vsadila všetko na veternú energiu. A oplatilo sa.

Nasleduje zastávka – Čistý vzduch

Podľa pôvodného plánu mali v Holandsku jazdiť vlaky na obnoviteľnú energiu až od roku 2018. Zdá sa však, že sa úradníkom podarilo pokoriť túto hranicu až o celý jeden rok. Od prvého januára sú preto všetky vlaky v Holandsku poháňané výhradne veternou energiou.

https://hiveminer.com/Tags/bollen,virm/Interesting
hiveminer.com

Krajina, ktorá je po celom svete známa aj kvôli svojim všadeprítomným veterným mlynom, má celosvetovo vedúce postavenie vo vývoji technológií na čo najefektívnejšie využívanie veternej energie. Podľa holandského portálu DutchNews.nl je naprieč celou krajinou vystavaných 2200 veterných turbín. Tieto turbíny produkujú také množstvo energie, ktoré by vystačilo pre 2,4 milióna domov. Sú teda schopné zabezpečiť prevádzku všetkých vlakov, ktorých celková spotreba energie je 1,2 bilióna kWh ročne (čo je približne toľko, ako je ročná spotreba energie celého mesta Amsterdam).

Napredovanie rýchlosťou vetra

Z Holandska si navyše začali brať príklad už aj ostatné krajiny. Napríklad Škótsko minulý rok ohlásilo, že jeho veterné farmy sú schopné pokryť 106 % celkových energetických nákladov krajiny. Do roku 2020 sa navyše chce Škótsko stať prvou krajinou, ktorá nebude produkovať absolútne žiaden oxid uhličitý. V tom mu má dopomôcť aj rozsiahly systém pobrežných elektrární, ktoré získavajú energiu z pohybov vodnej hladiny, najmä počas prílivu.

holandsko-vlaky8
jack35.com

Taktiež aj Spojené štáty americké napredujú vo sfére obnoviteľných zdrojov energie míľovými krokmi vpred. Podľa Americkej asociácie pre veternú energetiku (AWEA) sa v Spojených štátoch nachádza viac ako 48 800 veterných turbín. Hoci toto množstvo značne prevyšuje počet turbín v ostatných krajinách, treba brať do úvahy aj fakt, že aj spotreba energie v Spojených štátoch značne prevyšuje spotrebu v iných krajinách sveta.

Sme teda na pokraji revolúcie čistej a obnoviteľnej energie. Navyše, niektoré štúdie predpovedajú, že do roku 2050 by sme mohli byť svedkami toho, ako viacero významných štátov úplne upustí od využívania neobnoviteľných zdrojov energie, ktoré znečisťujú ovzdušie, a prejdu k používaniu čistej a neobmedzenej energie prírody.

Viete si predstaviť, že by sa jednou z takýchto krajín mohlo stať aj Slovensko? Dajte nám vedieť svoj názor v komentári.

Pozri aj: Volkswagen predstavil samoriadiaci elektrický mikrobus budúcnosti. Na jedno nabitie vás odvezie z Bratislavy do Košíc

interez.sk (Erik Vlčák), futurism.com


Komentovať (0)