Di Bonaventura Pictures

Dobré, strašidelné a napínavé filmy dokážu spraviť skvelú atmosféru, no existuje veľa filmov, v ktorých sa nachádzajú mnohé banálne situácie.

Mnohé horory či napínavé filmy majú spoločných niekoľko znakov, ktoré sa pri hlbšom zamyslení zdajú nereálne až banálne. Popri sledovaní filmu si takéto drobnosti možno ani nevšímate, no niekedy sú tak zjavné, že dokážu pokaziť celý zážitok z filmu. Toto je 20+ najneobvyklejších klišé, ktoré sa nachádzajú vo filmoch a určite ste ich zaregistrovali aj vy. 

Postava vo filme beží po ceste pred autom, ktoré ju naháňa

Di Bonaventura Pictures

Keď sa na to pozrieme z trochu iného uhla pohľadu, takáto situácia môže byť skôr komediálna ako nejaká napínavá scéna z hororu. Ak by ste boli prenasledovaní autom, nenavádzali by vás vaše inštinkty prežitia bežať niekam, kam auto nemôže ísť? Postavy vo filmoch to asi nenapadne, pretože vo väčšine prípadov bežia pred vozidlom po ceste.

Ženy nedokážu bežať bez toho, aby aspoň raz padli

Lionsgate

V skutočnom živote sú ženy veľmi dobré bežkyne. Bohužiaľ, režiséri filmov si to často nemyslia, a preto ženské postavy vo filmoch po pár metroch padajú na zem. Mnohokrát je to čas, kedy ich vrah zabije.

Auto nechce nikdy naštartovať

News Films International

Jedným z tých najnapínavejších momentov hororových filmov je ten, kedy sa postava snaží uniknúť vrahovi. Šťastne naskočí do auta, no ak chce uniknúť, auto odrazu nechce naštartovať a to bez zjavného dôvodu. Vaše úplne nové vozidlo tak môže pracovať dokonale, no v momente, ako vás bude prenasledovať vrah, prestane fungovať.

Rozdelenie sa

Blinding Edge Pictures

To najhoršie, čo môžu spraviť skupiny ľudí v situáciách spojených s vraždou alebo nebezpečenstvom, je rozdeliť sa. Najvyššie šance na to, aby ste prežili, je totižto ostať v skupine. Tento fakt však režiséri nejako ignorujú, a preto sa mnohé postavy v hororoch rozdelia, čo je väčšinou dôvod, prečo aj prídu o život.

Slabí vrahovia

New Line Cinema

Vrahovia sú vždy veľmi zruční pri zabíjaní, no pri stretnutí s hlavnou postavou zrazu o všetku silu prídu a sú veľmi slabí.

Postavu vždy prezradí jeden jediný zvuk

Europa Corp

Je úplne jedno, aké skvelé miesto úkrytu si vyberú obete, vždy sa vyskytne nejaký zvuk, ktorý prezradí ich polohu. V mnohých filmoch je to napríklad mobil, kýchnutie alebo len nejaký jemný zvuk.

Dospelí sú „neužitoční“

New Line Cinema

V hororových filmoch, ktoré sa krútia okolo tínedžerov alebo mladších detí, nie je nikdy možné získať pomoc od ich rodičov alebo od zodpovedných dospelých. Tí im zvyčajne neveria, alebo ich ani len nepočúvajú.

Rýchla chôdza vraha

Dimension Film

Nezáleží na tom, či je vrah zmrzačený alebo či mu chýba noha. Vždy je rýchlejší ako obeť.

Vystrašenie pomocou zrkadla

Foto: Screen z filmu

Vyzerá to tak, že filmári jednoducho nedokážu odolať tomuto klišé. Vždy, keď je vo filme zrkadlo, viete, čo sa stane. Postava sa jednoducho pozerá do zrkadla a uvidí odraz monštra, ktoré stojí za ním.

Zlý mobilný signál

Columbia Pictures Corporation

V určitom bode si scenáristi pravdepodobne uvedomili, že nie je dostatočne presvedčivé, aby osoba nemala nikdy pri sebe telefón, hlavne v dnešnej dobe. Našli teda iné riešenie a tým je zlý mobilný signál. Ak teda zasiahne postavu nejaká katastrofa, telefóny sú vždy k ničomu.

Tmavá pivnica

Dark Sky Films

Ak si nejaká postava v horore kúpi nový dom, je viac ako pravdepodobné, že sa tam bude nachádzať tmavá a strašidelná pivnica či suterén, kde niekto bol alebo bude zavraždený. Nehovoriac o tom, že majitelia vždy cítia potrebu kontrolovať divné zvuky z tohto miesta a to hlavne vtedy, keď sú sami. Samozrejme, nesmie chýbať ani blikajúca žiarovka, ktorá visí v suteréne.

Ignorovanie varovaní od starších

Paramount Pictures

V hororových filmoch sa nikdy nestáva, že by sa hlavná postava po varovaní, od starších alebo skúsenejších ľudí, zbalila a odišla. Síce to nie je tak bizarná situácia, ako iné, no pravdou je, že ľudia len tak nechodia okolo a nehovoria vám, že sa deje niečo zlé.

Vrah je často neporaziteľný

New Line Cinema

Všimli ste si, že aj tí vrahovia a zabijaci, ktorí vyzerajú úplne ako ľudia, sú často ako keby nesmrteľní? Toto neporaziteľné monštrum môže byť niekoľkokrát omráčené alebo dokonca zabité, no o 10 minút neskôr je nažive a pripravené nájsť si zvyšok nič netušiacich obetí.

Posledné dievča

Foto: Screen z filmu

Klišé o poslednom dievčati sa najčastejšie nachádza v hororoch, kedy prežije zo skupiny iba jedno dievča, ktoré však vôbec nie je nijak špeciálne a priebojné. Často je to plachá a nevinná osoba.

Každý má nízke IQ

Dimension Film

Jedna vec je jasná. Ak vám dýcha vrah na krk, iba základné zručnosti a inštinkty vás môžu zachrániť. Ak ste však hrdina v horore, často ste len figúrkou, ktorá robí jedno zlé rozhodnutie za druhým. Mnohokrát robí postava také rozhodnutia, ktoré ju stoja život.

Perfektný strelec

Dimension Film

Akonáhle sa objaví vo filme pištoľ, hlavná postava vie perfektne strieľať aj bez toho, aby ju predtým niekedy videla.

Strašidelná postava vždy z ničoho nič vyskočí na obrazovku

Atomic Monster

Lacné hororové filmy sú známe tým, že na obrazovku z ničoho nič vyskakujú strašidelné postavy, ktoré dokážu diváka vystrašiť. Človeka to však vystraší len na chvíľku a filmu to nijako nepomôže.

Strašidelné deti

Warner Bros

Deti sú vo všeobecnosti nevinné a dobré, až pokým ich neuvidíte v hororovom filme. Tam sú strašidelnejšie ako čokoľvek iné.

Čierni ľudia vždy zomrú

Universal Pictures

Viete, kto nemá takmer žiadnu šancu na prežitie v typickom hororovom filme? Čierna osoba. Toto klišé však našťastie začína pomaly zanikať.

Padnuté kľúče

Columbia Pitures Corporation

Niekedy je to až neuveriteľné, aké nešikovné sú hlavné postavy, keď sa snažia utiecť pred vrahom. Strach spôsobuje, že sú ľudia zúfalí, no to, koľkokrát padnú postave kľúče od dverí auta či domu, je až neuveriteľné.

Rovnaké staré strašidelné miesta

Margaret Weir

Ak ste veľkým fanúšikom hororových filmov a videli ste snáď všetky, určite ste si všimli, že viacero filmov je nakrúcaných na rovnakých alebo veľmi podobných strašidelných miestach. Aj napriek tomu, že v našich myšlienkach sú tieto miesta hrozné, už je to trochu nudné, vidieť stále tie isté miesta.

Zabijak v kúpeľni

Foto: Screen z filmu

Nie veľa ľudí očakáva, že budú zavraždení v kúpeľni. Výnimka sú však horory. Ak ste videli niekoľko z nich, určite ste sa stretli aj s tým, ako vrah zabije svoju obeť počas toho, ako sa sprchuje.

Polícia príde vždy neskoro

Jocelyn Augustino

So všetkými prekážkami, ktorým čelia postavy vo filmoch, sa na políciu čaká asi najdlhšie. Postava si prejde cez peklo a snaží sa získať aspoň záblesk nádeje vtedy, keď zavolá na políciu. Tej sa však nedočká, pretože príde zvyčajne až na konci filmu a nikoho nezachráni.

Čmáranice po stenách

New Line Cinema

V hororoch nikdy nechýba ani postava, ktorá je posadnutá písaním bizarných výpočtov, nezmyselných slov či náboženských symbolov, ktoré najprv nevie nikto rozlúštiť.

Nakrútené podľa skutočnej udalosti

New Line Cinema

Zatiaľ čo existujú filmy, ktoré sú naozaj založené na skutočnej udalosti, existujú aj také filmy, ktoré sú založené len na niekoľkých skutočných faktoch. Napriek tomu sa tvorcovia týchto filmov snažia stále oklamať svoje publikum. Aj keď tomu neverí príliš veľa ľudí, niektorých to môže vystrašiť.

Zvyšovanie napätia aj vtedy, keď sa nič nedeje

Mnohé horory sú známe tým, že zvyšujú napätie aj vtedy, keď sa nič nedeje. Diváci si myslia, že práve v tejto scéne vyjde vrah alebo nejaké monštrum, no mýlia sa.

Sexuálne scény nikdy nedopadnú dobre

New Line Cinema

Ak ste fanúšikom hororov asi viete, ako dopadne pár v intímnej scéne. Veď predsa, prečo nezabiť niekoho, kto má práve sex?

„Vyšetrovanie“ v tme

FF3D

Prvá smrť, ktorá sa odohrá vo filme, sa často stane vtedy, keď sa nejaká skupina ľudí rozhodne, že pôjdu niekam na tmavé, odľahlé miesto. Toto miesto je väčšinou tmavý les, kde je odrazu počuť čudné zvuky. Jeden človek zo skupiny to ide zisťovať a všetci vieme, ako to dopadne.

Utekanie po schodoch hore

Foto: Screen z filmu

Keď je vo vašom dome nejaký vrah, najbezpečnejšou možnosťou je, aby ste utekali von a dostali ste pomoc od inej osoby. Mnohokrát však postavy utekajú hore na poschodie a ukryjú sa pod posteľ.

Strašidelné bábiky

United Artists Corporation

Zatiaľ čo väčšina bábik vyzerá veľmi roztomilo a nevinne, sledovanie mnohých hororov vám môže toto vnímanie zmeniť. Scenáristi veľmi radi menia bábiky na strašidelné monštrá.

Deti majú schopnosť vidieť duchov

Twentieth Century Fox

Mnohé deti majú imaginárnych priateľov, no v hororových filmoch sú títo „priatelia“ pomstychtiví duchovia, ktorí sa pokúsia zabiť celú rodinu. A samozrejme, rodičia berú takéto správanie svojich detí do úvahy príliš neskoro.

Varovanie, ktoré sa objavuje v snoch

Hlavná postava v hororoch máva často sny o veciach, ktoré sú veľmi dôležité. Mnohokrát sa snažia presvedčiť všetkých naokolo, no nikto im nechce veriť.

Volanie o pomoc na mieste, kde nikto nie je

PalmStar Media

Kričanie o pomoc v oblasti, kde v okolí, kde sú ľudia vám môže zachrániť život, no ak ste uväznení na odľahlom mieste, ako napríklad v suteréne alebo uprostred lesa, je viac ako pravdepodobné, že vás nikto nebude počuť. Zachovanie energie na únik by malo oveľa väčší zmysel, než zúrivo kričať.

Strašidelní stopári

Ak hlavná postava uvidí na ceste niekoho, kto potrebuje pomoc, je viac ako isté, že to bude nejaký zabijak. Aj keď je tento scenár uveriteľný a realistický, vidíme ho na obrazovke príliš často.

Zabijak so sekerou

Warner Bros

Existuje pravdepodobne omnoho viac lepších zbraní ako sekery, ktoré preferujú mnohí zabijaci v hororových filmoch.

boredpanda.com
Príbehy
0
Komentovať (0)