Ilustračná foto: Unsplash

K ich zdražovaniu by dôjsť nemalo. Avšak ani k zlacňovaniu.

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by sa nemali v najbližších dňoch výrazne meniť. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, aktuálna situácia na ropnom trhu bude znamenať, že ceny benzínu aj nafty u nás sa udržia naďalej mierne nad 1 eurom a 60 centami.

V nadchádzajúcom týždni neočakáva významnejšie cenové posuny na domácich čerpacích staniciach ani analytik 365.bank Tomáš Boháček. „Veľkoobchodné ceny palív dorovnali minulomesačný pohyb cien ropy. Ceny palív tak u nás pravdepodobne budú po nejaký čas na súčasných úrovniach s menšími poklesmi pri cenách benzínu,“ dodal Boháček.

Len nepatrné zvyšovanie

Ceny benzínu na Slovensku sa podľa údajov Štatistického úradu SR v ôsmom týždni tohto roka zvyšovali už iba nepatrne. V priemere sa ceny natural 95-oktánového benzínu pohybovali na 1,624 eura za liter (+ 1 eurocent na liter) a 98-oktánového benzín na 1,837 eura za liter (+ 1 eurocent na liter). Cena nafty sa medzitýždenne znížila o 3 eurocenty na liter a v priemere sa predávala za 1,612 eura za liter.

Ceny ropy sa v uplynulom obchodnom týždni odrazili a posunuli sa na najvyššie úrovne od novembra. Severoamerická ropa WTI sa obchodovala miestami nad 80-dolárovou métou, keď si pripísala vyše štvorpercentný zisk. Európsky benchmark Brent zatváral nad 83 dolármi s vyše trojpercentným medzitýždenným rastom.

Pod rast cien komodity sa podľa Pánisa podpísala rozplývajúca sa nádej na uzavretie prímeria medzi Hamasom a Izraelom, k čomu výrazne prispel incident so streľbou izraelskej armády do davu Palestínčanov čakajúcich na humanitárnu pomoc, ktorej výsledkom bolo viac ako 100 mŕtvych a takmer 800 zranených. „To bude udržiavať blízkovýchodnú rizikovú prémiu v cenách ropy, aj keď jej dodávky na svetové trhy nie sú narušené,“ podotkol Pánis.

Z fundamentálneho hľadiska dopyt po rope ďalej solídne rastie na nové historické maximá a medzi obchodníkmi sa začínajú objavovať obavy, že rast ponuky bude zaostávať. Prispeli k tomu podľa Pánisa aj špekulácie, že združenie OPEC+ by mohlo predĺžiť obmedzenia v ťažbe aj na druhý kvartál tohto roka. „Navyše americká ťažba nemá priestor pre ďalší rast z rekordných vyše 13 miliónov barelov denne,“ konštatoval Pánis.

Uložiť článok

Najnovšie články