Foto: TASR - František Iván

Obyvateľstvo by malo používať antigénové testy s čo najväčšou citlivosťou.

Iniciatíva Veda pomáha – COVID-19 očakáva 3 fázy testovania v období vlny omikron, v ktorých bude rôzna úroveň záujmu o testovanie.

Ako informoval hovorca iniciatívy Richard Kollár, v prvej fáze bude kapacita testovania dostatočná do 30 000 PCR testov a 50 000 antigénových testov denne. V druhej fáze môže byť dopyt až cez 100 000 PCR testov.

Na testy môžete čakať aj nad 5 dní

Kapacita testovania nebude dostatočná a budú rásť čakacie doby, miestami aj nad 5 dní, čo bude viesť k hľadaniu alternatívneho testovania, prípadne aj k neotestovaniu niektorých osôb. Pre rizikové skupiny to bude znamenať nemožnosť podávať včas účinné liečivá, čo bude viesť k vážnejším stavom v nemocniciach a nápor bude aj na antigénové testovanie. V tretej fáze po vrchole vlny iniciatíva očakáva zlepšenie dostupnosti testovania.

Foto: TASR – Martin Baumann

Iniciatíva odporúča urobiť si antigénový samotest po objavení miernych príznakov ochorenia až v druhý deň. V prvý deň môže test vyjsť ešte falošne negatívny. Informáciu, že negatívny antigénový test môže byť falošne negatívny, v prípade pretrvávajúcich príznakov ochorenia je potrebné overiť výsledok opakovaným testom, prípadne konzultovať s lekárom.

Taktiež odporučila navštíviť pohotovosť, centrálny príjem, či triážne centrum len v prípade, ak má osoba výrazne zhoršený zdravotný stav. Obyvateľstvo by malo používať antigénové testy s čo najväčšou citlivosťou, pretože citlivosť testov môže byť pri infekcii variantom omikron ešte nižšia ako pri variante delta.

Testujte sa kvôli sebe

Pri všetkej komunikácii je podľa iniciatívy potrebné brať do úvahy, že väčšina populácie už nie je ochotná testovať sa kvôli druhým, už sa testujú len kvôli sebe. Odporúča preto založiť komunikáciu na ochrane vlastného zdravia.

Foto: TASR – Martin Baumann

Za účelom uznávania dôkazu prekonania ochorenia pomocou antigénového testu odporúča iniciatíva špecifikovať jednotlivé značky testov, ktoré môžu byť na tento účel použité, nie všetky používané testy majú na omikron potrebnú citlivosť.

Jedným z ďalších odporúčaní je vytvoriť dočasnú možnosť nahradiť PCR či LAMP test neskorším protilátkovým testom. Obyvateľstvu by sa malo komunikovať, že bude táto možnosť, a teda pre nízko rizikové osoby s miernym priebehom nie je potrebné sa dožadovať testovania. Iniciatíva odporučila usmerniť praktických lekárov, že v čase nedostatočnej kapacity testovania môžu potvrdiť PN aj iba na základe príznakov ochorenia.

Uložiť článok

Najnovšie články