Na snímke Turecko, foto: Profimedia

Nie je nebezpečný.

Nemecké médiá upozorňujú turistov, ktorí sa chystajú do Chorvátska, pred jedným nepríjemným, no prirodzeným javom. Ako vysvetľuje chorvátsky Poslovni dnevnik, kým inokedy riešili ceny pri Jadrane, teraz spomínajú morský sliz, ktorý sa má šíriť pozdĺž pobrežia, uvádza s odvolaním na nemecký ProSieben. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako sme vás informovali, minulý rok chorvátsky portál Total Croatia News informoval o tom, aký rozruch vyvolali ceny miestnej zmrzliny v nemeckých médiách. Dokonca sa skloňovali pojmy ako „chamtivosť“ či „okrádanie“ smerované práve na chorvátsky „zmrzlinový biznis“. Teraz zmrzlinu vystriedali upozornenia na morský sliz.

ProSieben vysvetľuje, že na pobreží Jadranu sa ľudia môžu stretnúť s hnedým slizom. RTL zas uvádza, že niektorí turisti mali problém nájsť pláž, kde sa vlastne nenachádzal.

Foto: Unsplash

Treba sa obávať? Nie

V skutočnosti na tomto morskom slize nie je nič zvláštne a ľudia sa nemusia obávať, pretože vo väčšine prípadov má byť pre nás neškodný. Ako sa uvádza na internete, je označovaný aj ako „morský sopeľ“ a môže nepríjemne zapáchať.

Chorvátsky úrad verejného zdravotníctva vysvetlil, že ide o prírodný jav, ktorý sa spája so zmenami teplôt mora a zrážkami v jarnom období. Nejde pritom o žiadnu novinku, sú totiž známe zmienky o morskom slize už aj z 18. storočia.

Táto mapa vám ukáže, či je more v Chorvátsku čisté

Samozrejme, je pochopiteľné, že na svojej dovolenke chcete, aby more pri pláži, kam sa chystáte, bolo čisté. Európska komisia v spolupráci s Európskou environmentálnou agentúrou ukázala, ako sú na tom obľúbené destinácie, čo sa týka kvality ich vody určenej na kúpanie. A skvelou správou pre mnohých je, že Chorvátsko priam excelovalo.

Ak sa chystáte do Chorvátska a chcete si overiť, či je vo vašom vybranom letovisku voda v mori v poriadku, situáciu môžete sledovať na tejto interaktívnej mape.

Uložiť článok

Najnovšie články