Foto: Facebook (Juraj Šeliga)/SITA

Ani Slovákom žijúcim v zahraničí nie je jedno, akým spôsobom tieto voľby skončia. Naopak, u najväčšej rómskej komunity záujem nebadať.

Malý záujem voličov sprevádza aj druhé kolo prezidentských volieb na najväčšom rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. Oproti prvému kolu spred dvoch týždňov je však zatiaľ volebná účasť mierne vyššia. V obci Kúty zase Slováci čakajú pred volebnými miestnosťami v dlhých radoch, vyplýva to aj z fotografie, ktorú na Facebook pridal Juraj Šeliga.

Volia iba 2 % obyvateľov

S účasťou je to trocha lepšie ako minule, už zrána chodili nejakí voliči a teraz je to vidieť, že je ich priebežne viac ako v prvom kole,“ povedal o 15:00 hod. pre TASR predseda okrskovej volebnej komisie číslo 1 Rastislav Šanta. Najviac voličov čakajú po 17:00 hod. Hlasovanie prebieha v miestnom komunitnom centre. V dvoch okrskoch je zapísaných spolu viac ako 4 900 oprávnených voličov. V prvom kole bola v tejto mestskej časti volebná účasť na úrovni 2,43 percenta.

Ráno sme otvorili volebné miestnosti o 7:00 hod., ako má byť. Všetko bolo v poriadku,“ uviedol Šanta s tým, že voľby prebiehajú pokojne a bez problémov. Prichádzajúci voliči podľa neho vedia, ako majú hlasovať a netreba ich osobitne usmerňovať. V mestskej časti vydali niekoľko voličských preukazov, záujem o voľbu do prenosnej volebnej schránky nebol.

Luník IX je okrem komunálnych volieb známy veľmi nízkou volebnou účasťou. Pred piatimi rokmi bola účasť v druhom kole prezidentských volieb 3,86 percenta.

Opozitom je pohraničná obec Kúty, do ktorej od rána prúdia mnohí Slováci, ktorí dlhodobo žijú v zahraničí, predovšetkým v Českej republike. Podľa dostupných informácií sa pred tunajšími volebnými miestnosťami tvoria dlhé rady a voliči tak musia na odovzdanie svojho hlasu čakať.

Uložiť článok

Najnovšie články