Foto: Instagram.com

Zima je pre niekoho utrpením a pre iného ideálne ročné obdobie.

Ta súčasná prišla o niečo neskôr a po dlhom období bez poriadneho mrazu a snehovej pokrývky sme sa predsa len dočkali. Príjemné slnečné zimné počasie zasiahlo takmer celú Európu. Hlavné mesto Holandska, Amsterdam, sa práve vďaka tomu stalo rajom pre korčuliarov.


Amsterdam rajom korčuliarov

Mráz totiž spôsobil zamrznutie viac ako sto kilometrov dlhých amsterdamských kanálov, ponad ktoré vedie 1500 mostov. Benátky severu, ako túto vodnú sieť volajú cudzinci, sa premenili pravdepodobne na najväčšie klzisko na svete.Vznikli už v 17. storočí. Tešia sa malí i veľkí a ľadová plocha je dennodenne plná. Do mesta putujú nielen domáci, ale aj obyvatelia okolitých miest a turisti.


Domáci sa radujú hlavne z jedného dôvodu. Kanále sa na bezpečné klzisko premenili po rekordných šiestich rokoch. Predchádzajúce zimy totiž nedokázali vodu premeniť na hrubú vrstvu ľadu. Na internete sa tak objavuje mnoho fotografií, ktoré zdieľajú nadšení obyvatelia mesta. Aj napriek tomu, že ľadová vrstva vyzerá pomerne bezpečne, môže sa prihodiť nešťastie, a to hlavne vtedy, ak si netrpezlivý a nevieš počkať na ten správny čas.Menšia nehoda sa stala vo štvrtok dvojici korčuliarov, pod ktorými sa preboril nepríliš pevný ľad. Vďaka všadeprítomným okoloidúcim si však v ľadovej vode pobudli len malú chvíľku a z nehody vyviazli bez ujmy. Zimné dni pravdepodobne ešte úplne neskončili, ale extrémne mínusové teploty sa najbližšie dni znížia a čaká nás príjemnejšia klíma.Nečakané ochladenie má aj svoje tienisté stránky. Nízke teploty každoročne zabijú desiatky ľudí. Inak tomu nebolo ani tentokrát. V priebehu týždňa zabila zima v Európe viac ako 60 ľudí. Na Slovensku máme sedem obetí. Poľsko drží rekord s 23 obeťami.Snehové búrky zasa prekvapili napríklad vo Švajčiarsku, kde počas vystrájania počasia poklesli teploty až na -40°C a snehová pokrývka pokryla pláže v Stredomorí. No aj napriek týmto nepríjemnostiam zima naplnila srdcia mnohých ľudí radosťou a pomaly, ale isto by mala svoje miesto prepustiť jari.Pozri aj: Ľadové kráľovstvo sa nachádza aj na Slovensku. Jánošíkové diery zamrzli a to, ako vyzerajú, vám vyrazí dych

StartItUp.sk

 

Najnovšie články